Hüseyin Örs, dolgu alanlarındaki tehlikeye dikkat çekti...

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Rize’de denizin doldurulmasıyla oluşturulan alanlara dikkat çekerek “Dağ ve deniz arasına sıkışmış Rize il merkez için zamanında çok akılcı ve gerçekçi gibi görülen bu durum, bugün büyük bir risk oluşturmaktadır.” dedi.
Bu haber 2018-12-27 01:26:15 eklenmiş ve 473 kez görüntülenmiştir.

İlyas GÜR

 

Dr. Hüseyin Örs, konu ile ilgili verdiği Meclis Araştırma önergesinde şu görüşlere yer verdi: “Çevresindeki fayların üreteceği depremlerinden etkilenme ihtimali yüksek olan Rize İlinde özellikle 1960`lı yılların ortalarında başlayan yaklaşık 350.000 metre karelik bir alanın doldurulmasıyla oluşturulmuş yerleşim alanındaki binalar ve insanlar en fazla etkilenme ve hasar görme riskine sahip olduğu ise tartışılmaz bir gerçektir. Bu dolgu alanı eski teknoloji ve yeterli mühendislik hizmeti almadan tamamen hafriyat döküm alanı kapsamında oluşturulmuş bir sahadır. O günün şartlarında yapılan dolgu çalışmalarında iri bloklu kayalar arasına kum, balcık, kil ve hafriyat malzemeleri kullanılmıştır.”

Dr. Hüseyin Örs, TBMM’ye verdiği araştırma önergesinin gerekçesinde “Uzmanlarca deniz dolgusunda deniz kumu kullanılarak ve basit mühendislik kurallarına bile uyulmadan yapılan bu alandaki binaların temellerinde korozyon dolayısıyla büyük ölçüde bozulmalar olduğu ve Rize şehir merkezi için büyük bir risk oluştuğu iddia edilmektedir.” dedi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, araştırma önergesinde; konunun önemine dikkat çekerek; Bölgede zemin etüt raporlarının yönetmeliklerde belirlenen standartlara uygun yapılıp yapılmadığının denetlenmesi, yerleşime uygun yer seçimlerinin bilimsel normlara dayalı olarak yapılmasının sağlanması, dolgu alanları gibi belirlenen tehlikeli alanların imara açılmaması, imar planlarına altlık teşkil edecek jeolojik-jeofizik-jeoteknik etütler yapılmadan ve yerleşime uygunluk durumları belirlenmeden yeni yerleşim yerleri oluşturulmaması, dolgu alanı üzerinde kurulu mevcut binalarda ciddi riskler olduğu iddialarının araştırılması, gerekirse bölge için kentsel dönüşüm programının başlatılması maksadıyla ilgili önlemlerin alınması ve gerekli çalışmaların ivedilikle yapılmasını istedi.

 

ETİKETLER : a s c f e r bn l ş p ğü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Güzel
% 100
Cok Güzel
% 0
Beğenmedim
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2020 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber