GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERİLMESİ İÇİN SON GÜN 1 NİSAN 2019...

Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Fuat ÇAKMAKÇI gelir vergisi beyanları hakkında açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-03-27 17:55:04 eklenmiş ve 436 kez görüntülenmiştir.

ÇAKMAKÇı açıklamasında;

Ticari, Zirai, Serbest Meslek, Ücret, Gayrimenkul Sermaye İradı (mesken ve işyeri kira geliri), Menkul Sermaye İradi ile Diğer Kazanç ve İrat geliri elde eden mükelleflerin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini verme ve tahakkuk eden vergilerin ilk taksit ödeme süreleri 01/04/2019 Pazartesi günü sona erecektir.

Ücret, Gayrimenkul Sermaye İradı (mesken ve işyeri kira geliri), Menkul Sermaye İradi ile Diğer Kazanç ve İrat geliri elde eden mükelleflerin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Hazır Beyan uygulamaları üzerinden verebileceklerdir. Bu uygulamaya mükellefler İnternet Vergi Dairesinden alacakları şifrelerle girebilecekleri gibi, E-Devlet şifresiyle yada kimlik bilgileriyle de girebilirler.

Sadece mesken ve işyeri kirası elde edenlerin 4.400 TL lik kısmı vergiden istisnadır. Gayrimenkul kira gelirlerinin 120.000 TL'yi geçmesi halinde bu istisnadan faydalanamazlar. Yine mesken ve stopaj kesintisi ile işyeri kiralarının brüt toplamı 34.000 TL' nin altında kira geliri elde edenler işyeri kira gelirlerini beyan etmeyeceklerdir.

Bu beyanlar her ne kadar hazır beyan ile veriliyor olsa da beyannamelerini veren mükelleflerin vergi idaresinden yada bir mali müşavirden hizmet almalarını önermekteyiz. Beyan edilecek yanlış bir beyan telafisi zor sonuçlar doğurabilir.

Ticari, Zirai ve Serbest Meslek Kazancı elde eden mükelleflerin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerine yukarıda bahsedilen gelirler dahil edilerek Mali Müşavirler tarafından verilecektir. Mükelleflerin 2018 yılında elde etmiş oldukları tüm beyanlar tek bir beyanname ile 01/04/2018 tarihine kadar beyan edilmek zorundadır.

Tüm meslektaşlarımız bu ay, ülke gelirleri anlamında önemli yeri olan beyannamelerin hazırlanmasında ve beyan edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Mükelleflerin beyanlarında doğru bilgi ve belgelerle mali müşavirlere başvurarak beyannamelerini hazırlamalarını kamuoyuna önemle hatırlatırız.

ETİKETLER : a s c f e r bn l ş p ğü Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Fuat ÇAKMAKÇI
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Güzel
% 100
Cok Güzel
% 0
Beğenmedim
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2020 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber