Biz kuru Çay’a 25 oranında bir zam bekliyorduk...

DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu. Kuru Çay’a yapılan %15’lik zam sektör temsilcilerini memnun etmedi.
Bu haber 2019-06-29 19:51:35 eklenmiş ve 672 kez görüntülenmiştir.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya yüzde 15 oranında bir zam yaptı. Dünden itibaren geçerli olacak zam oranları sektör temsilcilerini memnun etmedi.

Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan “Kuru çay’a yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil.

Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk” dedi.

 Erdoğan “Yaş çaya zam geliyor, bütün girdilere; kömürüne, elektriğine her şeyine zam geliyor ama kuru çaya yaklaşık 2,5 yıldır zam yapılmadı. ÇAYKUR lider kuruluş olduğu için raftaki fiyatı diğer sektör temsilcilerini de bağlıyor.

 Dolayısıyla rafta ÇAYKUR fiyatlarının düşük olması bizim de düşük olmamıza sebep olup, bizi etkiliyor. Zam taleplerimizi 7-8 aydır sürekli yineliyoruz. İBB seçimlerinden sonra yaş çaya yapılan zam oranında bir zam yapılacağı söylendi ve yapıldı. Ama bizim için yeterli bir zam oranı değildir” dedi.

 

Sadece yaş çay girdisine son 2,5 yıl içinde yaklaşık yüzde 45’in üzerinde zam yapıldığını kaydeden Başkan Erdoğan “İşçilikte ve diğer girdilerde de aynı oranda maliyetleri artmasına rağmen yapılan bu zam yeterli değildir. Şu an vatandaşın sofrasına gelen en ucuz temel gıda maddesidir. Hakkı daha yüksek oranda bir zamdı. İnşallah yakın bir zamda yine zam yaparlar. Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk. Yüzde 15’lik biz zam yapıldı. Yılbaşına kadar yapılacağı söyleniyor. Ama bizim 25 artı yılbaşına kadar bir yüzde 10 uygulaması daha olsaydı anca sektörü normale götürdü. Bu zam tarladaki çaya ya da sanayiciye rahatlık getirecek bir oran değil” dedi.

 

Rize Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy da “Yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil.

Yüzde 25 oranında bir zam bekleniyordu. Daha sonra yeni bir zamla bu telafi edilir mi, bilmiyoruz. Ama çay sektörünün bitmeden bu zammın yapılması gerekiyordu. Zam az olduğu zaman özel sektör de piyasadan çayı düşük fiyattan alıyor. ÇAYKUR’un alamadığı çayı özel sektör daha düşükten alıyor. Özel sektöre yapılan zamla özel sektör kendi geldiğinde piyasadaki çayı düşük fiyattan alamayacak” dedi.

Sadece özel sektör tarafından değil müstahsil tarafından da olaya baktıklarını kaydeden Başkan Aksoy “Bugüne kadar ‘kuru çaya zam yapılmalı’ açıklamalarımızın altında da müstahsilin çayını devletin verdiği 3 TL’den satabilmesiydi” dedi. Seçimsiz artık bir dört yıl beklediklerini kaydeden Başkan Aksoy “Piyasaların artık yerine gelmesi lazım. Hükümet; enflasyon, işsizlik, ekonomi, yatırım, üretim bunlara yönelmeli artık. Siyaseti artık bir kenara koyalım. Vekilinden tutunda yöneticilerine kadar herkes ilinde ‘daha iyi neler yapabilirim’ bunları düşünmesi lazım” dedi.

ETİKETLER : Kuru çay'a zam a s c f e r bn l ş p ğü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Güzel
% 100
Cok Güzel
% 0
Beğenmedim
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2020 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber