Kadınlara ve Kızlara İnsan hakları Semineri verildi...

Kırsal Bölgelerdeki Kadın Hareketi Derneği ve Kaçed Derneği’nin yürütmüş olduğu; İngiltere Büyükelçiliği’nin desteklediği ‘’Kadınların ve Kızların İnsan Hakları Eğitim Seminerleri’’ Projesinin birinci aşama eğitim çalışmasını 19-20 Ekim 2019 tarihleri arasında Rize Fırtına Vadisindeki Hanedan Otel’de gerçekleştirilmiştir.
Bu haber 2019-10-21 19:26:41 eklenmiş ve 458 kez görüntülenmiştir.

İlyas GÜR

 

Kaçed Derneği Başkanı Yaşar Yeğen, Projenin amacının, nüfusun savunmasız kısmı da dâhil olmak üzere kadın ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirme kapasitelerinin geliştirilmesi ve STÖ’ler arasında iyi yapılandırılmış canlı ve renkli bir diyalog kültürünün gelişimine katkı sağlanması yoluyla sivil katılımın güçlendirilmesi olduğunu ifade etti

 Kaçed Derneği Başkanı Yaşar Yeğen, “İnsan haklarının etkin korunması ve yaşama geçirilmesi, hukukun ve ulusal-uluslararası koruma mekanizmalarının yanı sıra; insan hakları bilgisi ve bilincinin yaygınlaşmasına, bu hakların benimsenmesine ve kişilerin bu hakların talep ettikleri şekilde davranışlarda bulunmayı istemelerine bağlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bunu gerçekleştirmenin yolu, kişilerin bu hakların farkında olmalarını, bu hakların neden korunması gerektiğinin bilincine varmalarını, onları korumayı içtenlikle istemelerini ve elbette neyin nasıl korunabileceğini bilmelerini sağlayacak bir eğitim seminerinin verilmesi çok önemlidir” dedi.

 Yeğen,  seminerlerinin özel amacı: ‘’kadın ve kız çocuklarının hakları ve buna yönelik hizmetler konusunda bilinçlendirme ve propaganda çalışmaları yapılarak cinsiyet eşitsizliklerine ilişkin duyarlılık ve bilinçlerini artırmak olduğunu ifade etti. Yeğen, “AB’nin üzerine inşa edildiği değerleri, işleyişi ve politikaları da dâhil olmak üzere, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları yaklaşımlarının anlatılması yolu ile kadın ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirilmesi’’ olacaktır ”dedi.

Yeğen, “Birinci eğitim çalışmasına toplam 35 kadın katılmıştır. Eğitim programı etkili ve interaktif olarak uygulanmıştır. Eğitici ve katılımcıların karşılıklı etkileşimine dayalı anlatım, soru cevap, tartışma, grup çalışması, istasyon, görüş geliştirme, beyin fırtınası, altı şapka düşünme tekniği, örnek olay inceleme, yaratıcı drama, yöntem ve teknikleri ağırlıklı olarak kullanılmıştır. İkinci aşamaya aşama eğitim çalışması 26-27 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. Bu çalışmaya 25 kadın katılacaktır” dedi

 

 

ETİKETLER : Kırsal Bölgelerdeki Kadın Hareketi Rize Fırtına Vadisi n d e k i Hanedan Otel
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer MAGAZİN haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Güzel
% 100
Cok Güzel
% 0
Beğenmedim
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2020 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber