Fındıklı Ziraat Odasından Rize’deki diğer Ziraat Odalarına örnek olacak proje çalışması…


Bu haber 2020-11-13 21:24:15 eklenmiş ve 572 kez görüntülenmiştir.

Rize Merkez ve İlçelerde  örğütlenmiş sermayesi Rizeli çiftçi tarafından karşılanan Ziraat Odaları  (Fındıklı ziraat odası hariç ) Çay toplama Makası  Çay toplamada kullanılan Muşamba pantolonu gibi  malzeme satarken. Sanki ziraat odalarının Başka yapacak bir şeyleri olmadığına kendini inandıran ziraat odaları yetkilileriaraize  Fındıklı Ziraat Odası Faaliyetlerine bir bakın  Gözünüz açılırda sizlerde çiftçi için projeler üretip millete faydalı olursunuz.

Fındıklı Ziraat Odası ne yaptı :

Fındıklı Ziraat Odası örnek davranışta  bulunarak başta ilçedeki çiftçilerden  olmak üzere,  komşu il-ilçe ziraat odalarındaki çiftçilerden toplanan  kaybolmaya yüz tutmuş yerli ata tohumlarıyla üretim yapmaya başladı. Dedelerin ninelerin  ektiği yerel tohumları teşvik etmek için başlatılan çalışmada ilk sonuçları almaya başladı.

Piroje hakkında Fındıklı Ziraat Odasından yapılan açıklamada Faaliyetler hakkında  şu bilgiler verildi;

Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde başlatılan yerli tohum seferberliği, Fındıklı Belediye ve Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği desteği ile devam ediyor.

Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde başlatılan yerli tohum seferberliği,  Fındıklı Belediye ve Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği desteği ile devam ediyor.

 

Kaybolmaya yüz tutmuş yerel tohumları çoğaltıp yaygınlaştırılması amaçlanan proje kapsamında, Fındıklı Ziraat Odası toplantı salonunda çiftçilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapılarak üretim seraları gezildi.

 

Organik tarım ve tohum uzmanı Hasan Çetin Özbayram'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda çiftçilere uygulamalı tohum alma ve saklama yöntemleri konusunda eğitim verildi.

 

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy yaptığı açıklamada, başta ilçedeki çiftçilerden  olmak üzere,  komşu il-ilçe ziraat odalarındaki çiftçilerden toplanan  kaybolmaya yüz tutmuş yerli ata tohumlarıyla üretim yapmaya başladıklarını ifadede ederek,  dedelerin ninelerin  ektiği yerel tohumları teşvik etmek için başlatılan çalışmada ilk sonuçları almaya başladıklarını söyledi.

 

 Organik tarım ve tohum alma, saklama uzmanı Hasan Çetin Özbayram'ın sahip olduğu geniş bilgi ve tecrübesinden faydalanmak için ilçeye getirdiklerini kaydeden Özsoy, " Fındıklı Ziraat Odasının toplantı salonunda çiftçilere görsellerle teknik eğitim toplantısı yaptık. Daha sonra odamızın Sümer köyündeki üretim seralarında hocamızdan uygulamalı bilgiler aldık. Çiftçilere tohumların hangi olgunlukta alınması gerektiği, kaliteli tohum nasıl seçilir gibi bilgilendirmeler yapıldı. Ziraat odasının üretim bahçelerinden tohum olgunluğuna erişip toplanan çeşitli yerli sebzelerin tohumlarının nasıl alınacağı, hangi şartlarda saklanacağı, saklama süreleri ve yöntemleri soru cevap şeklinde uygulamalı olarak anlatıldı. Aldıkları bu eğitimden çiftçilerimiz  de memnun kaldı."dedi.

Özsoy, Fındıklı Ziraat Odası yönetim kurulu başkanlığı adına, çiftçi ve personelimizi bilgilendirmek için ilçemize gelen organik tarım ve tohum alma uzmanı Hasan Çetin Özbayram'a, ilçeye gelmesini sağlayan Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu'na teşekkür etti.

 

 

 

ETİKETLER : Fındıklı Ziraat Odasından Rize Ziraat Odaları na örnek olacak proje çalışması yerlitohum
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Maksut küçüközdemir 2020-11-14 00:25:47
Rizenin sorunu
1 ci sirada İTAL çay kaçak çaydır kalitesiz ne olduğu belli deyil çay diye piyasada.
2.CI TABAN Fiyat geri gelmelidir
Çaydan Allahin nimetinden kota kaldırılsın.
3. CI Çaykur teknoleji yenil
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
EKONOMİK DURUMUNUZ DAN MEMLÜNMÜSÜNÜZ

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber