BU GİDİŞLE MEMUR MAAŞLARI ASGARÎ ÜCRETLE DENKLEŞECEK!


Bu haber 2020-12-30 01:22:11 eklenmiş ve 1648 kez görüntülenmiştir.
2021 yılı için açıklanan asgari üzcretle ilgili bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Rize İl Temsilcisi Ve Türk Eğitim-Sen Rize Şube Başkanı Murat Köseoğlu, asgari ücret belirlenirken özellikle temel gıda maddelerindeki fiyat artışının baz alınması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:
“Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu. Türkiye Kamu-Sen olarak beklediğimiz bir rakam değildi. Bu ücretler belirlenirken bazı parametreler baz alınmalı. Her ay düzenli olarak açıkladığımız açlık yoksulluk sınırı etrafında değerlendirmeler yapılmalı, daha sağlıklı rakamlar konuşulmalıdır. Bu rakam aslında 3 Bin TL üzerinde olmalıydı. Çünkü son yıllarda özellikle temel gıda maddelerine ciddi zamlar geldi. %21.56 oranında bir zammı elbette azımsamıyoruz, ancak nihai hedefler noktasında yeterli değildir.”

Ülkede yaşanan ekonomik tablo baz alındığında kamu çalışanlarına ve emeklilerine 2021 yılında yapılacak 3+3’lük zam oranının mutlaka güncellenmesi gerektiğine işaret eden başkan Murat Köseoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Herşeyden önce yapılan bu zam alım gücüne bir katkı sağlayacaktır. Buradan hareketle memurların 2021 yılına ait zam oranı olan %3+3ün güncellenmesi gerekmektedir. Yapılacak bu tür düzenlemeler memura biraz olsun nefes aldırırken piyasayı da canlandıracaktır.

Memur maaşlarının enflasyon karşısında sürekli eridiğini düşünürsek yakın gelecekte asgari ücretle eşitlenirse şaşırmamak gerekir.

Yapılan araştırmalar, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.516,67 TL, yoksulluk sınırı ise 8.197,62 TL, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.073,63 TL olduğu görülmektedir.

Bırakın sağlıklı beslenmeyi, 4 Kişilik bir aile günde üç öğün kişi başı sadece 2 simit yese bile aylık masrafı 1.080 TL olacak. (Kira, elektrik, su, ulaşım vs. harcamalar da cabası)

Bütün bunlar göz önünde bulundurularak memur maaşlarındaki artış kesinlikle güncellenmelidir.”

Murat Köseoğlu

Türk Eğitim-Sen Rize Şube Başkan

ETİKETLER : Türk Eğitim-Sen Rize Şube Başkan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber