Alicik Hes İptal Davasında Mahkeme Kararını verdi...


Bu haber 2021-02-28 22:41:43 eklenmiş ve 988 kez görüntülenmiştir.
17.02.2021 Çarşamba günü yapılan Alicik Hes iptal davası duruşmasında mahkeme kararını verdi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Derneği başkanı Ceyhun Kalender şunları söyledi:
“Gözü aydın olsun!
Kimin?
Önce küresel sermayenin, sonra şirketin, ortaklarının, destek veren siyasilerin, muhtarların ve yandaşlarının gözü aydın olsun! Kazandılar!
Ama şimdilik…
Bize de geçmiş olsun. Bütün doğaseverlere, vatanseverlere, destek veren dostlarımıza…
Mahkemeden şimdilik olumsuz bir karar çıkmış olsa da süreç henüz bitmedi, mücadele gücümüz artarak devam ediyor.
Bu konuda başından beri yaşadığımız olumsuzluklar, hukuksuzluklar bizim haklılığımızı ortaya koymuştur. Artık konu çok farklı bir boyutta tartışılacaktır. Her zaman olduğu gibi meşru zemindeyiz, ancak mağduruz.
Ekolojik mücadele zor ve dolambaçlıdır. Bu patika yolda bazen biz bize de kalabiliriz. Ancak biz hukukun ve haklının sonunda mutlaka kazanacağına inanıyoruz.

2010’DA İPTAL EDİLEN ÇED RAPORU DEĞİŞMEDİ AMA KARAR DEĞİŞTİ

2010’da Alicik Hes Projesine dava açmıştık. O tarihte yapılan bili kişi raporuna göre Rize İdare Mahkemesi projeyi iptal etmişti. Peki aradan geçen 10 yıl zarfında ne değişti? Aynı Hes, aynı köy… Hatta değiştirilen Çed Raporuna göre çok daha olumsuzluklar içeren bir proje hayata geçirilmek isteniyordu.

Şirket 2010’da iptal edilen Çed Raporunu sözde revize ederek, kopyala yapıştır yöntemiyle yeniden düzenledi ve vatandaşlardan gizleyerek, bilgilendirme toplantısı yapmadan hayata geçirmek istedi.

Sonra da bilir kişi heyeti Çed Raporundan kopyala yapıştır yöntemiyle bir rapor hazırladı. Maalesef mahkeme de bu rapora göre kararını verdi.

DOĞAYI İŞKENCE EDEREK ÖLDÜRDÜLER

Gelip görenler istisnasız şunu söyledi: Bu Hes değil bir yıkım projesidir.

Şirket sadece derenin suyunu almakla kalmadı bütün vadiyi tahrip ederek bir proje yürüttü. Metrelerce yükseklikteki beton duvar insan ve hayvan geçişlerini engelledi. Derede binlerce pullu alabalık katledildi. Tarım ve hayvancılığın geleceği karartıldı. Arıcılık bitirildi. Kısaca geri dönüşü imkansız zararlar verildi.

Gelecekte buradaki yaşam tümüyle tehlike altına girdi. İnsanlar kaygılı, şaşkın…

EN BÜYÜK KAZANIM, FARKINDALIK OLUŞTURDUK

Çevre mücadelesi zordur, özellikle de Güneysu gibi yapılanları yanlış yorumlama, manipule etme gayreti içinde olanların olduğu bir çevrede… Aslında bu şirketin son derece kurnazca yürüttüğü bir yöntemdi. Çünkü buradaki insanların dünya görüşü büyük oranda milliyetçi, muhafazakar bir çizgide olmasına rağmen insanlar tahrik edilerek farklı çizgiye çekilmek istendi. Buna rağmen vatandaşlar bu tahriklere hiçbir zaman kapılmadı ve adeta demokrasi dersi verildi.

Oluşan bu birliktelik ve çevre konusundaki duyarlılık gelecek nesillere de örnek teşkil edecektir. Bu bizim için çok büyük bir kazanım olmuştur.

Vatan sevgisi kapındaki ağaçtan, köyündeki dereden başlar, anlayışımız doğrultusunda köyde yaşayan vatandaşların neredeyse tamamı köyüne, toprağına, yaşam alanlarına sahip çıkma gayreti içinde olmuştur.

Doğa için, insanlık için mücadele edenler kaybedebilir ama asla yenilmezler.

Zaman insanlığı, doğayı hiçe sayarak menfaat peşinde koşanları kaybettirirken hakkı tutup kaldıranları kazandıracaktır.”

REMZİ KAZMAZ; KARAI DANIŞTAY’A TAŞIYACAĞIZ

Davanın avukatlarından remzi Kazmaz da, yıllardan beri beklenen kararın olumsuz çıktığını belirterek, yetersiz su debisine rağmen hangi bilimsel kararla,

hangi vicdanla bu derenin üzerine Hes kurulabileceğine karar verildi? diye sordu.

Kazmaz: “Bu iş burada bitmez. Mücadelemiz devam ediyor. Mahkeme kararını Danıştay’a taşıyarak hakkımızın peşinden sonuna kadar koşacağız.” Dedi

Karar Gürgen Köylü vatandaşlar arasında da üzüntü ve şaşkınlık yarattı. Ancak Alicik Hes’e karşı dava açan vatandaşlar, Hes köyü terk edene kadar mücadele edecekleri yönünde karar aldılar.

ETİKETLER : a b c ç d e r u l ş z w Q t
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber