RİZE GÜMRÜKLERİNDE BULUNAN İTHAL ÇAYLAR SATIŞA ÇIKIYOR.


Bu haber 2021-04-28 00:28:16 eklenmiş ve 156 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ yaptığı yazılı açıklamada : Rize Kaçkar Vergi Dairesi Amme alacağını tahsil etmek için Riport Gümrüklerinde bulunan 23.220 Kg. Camelon Marka Saf Seylan Çayını açık artırma ihale yoluyla satışa çıkardı.dedi

CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ açıklmasına Şöyle devam etti:
İlk aklımıza gelen soruyu soralım. 2020 yılında İkizdere Tır kazası olmuş çayların bir kısmı yollara savrulmuş büyük bir kısmı da Gümrük depolarına konulmuştu. Rize Kaçkar Vergi Dairesi tarafından satışa çıkarılan çaylar bu çaylar mıdır ?

Kamu ve Özel sektörün çay stoklarının bulunduğu ülkemizde dışardan Çay ithal etmek ve buna izin vermek Milli Üreticilerimize yapılan en büyük haksızlıklardan birisidir. Bu nedenle getirilen bu çaylar (resmi olsun olmasın) kaçak çaydır. Ayrıca hülle yoluyla gümrük depolarında bulunan çayların satışı da Çay sektörüne ihanettir.
Anladığımız kadarıyla çaylar ithalat kapsamında Rize Çay Gümrük kapısına getirilmiş fakat (büyük olasılıkla) vergileri ödenemediği için ithalatı gerçekleştirilememiş ve çaylar depoda bekletilir hale getirilmiş ve Kaçkar Vergi dairesi de vergi alacağını tahsil etmek için çayları satışa çıkarmış( başka tür bir vergi borcu da olabilir. Fakat amme alacağının nedeni açıklanmamış olduğu için en yakın tahmin dile getirilmiştir. Vergi dairesi açıklarsa gerçek nedeni öğrenmiş oluruz)
Her ne olursa olsun amme alacağının tahsili için bu çayların satışa çıkarılması Türk Çay sektörü için ihanettir. Çünkü bu çaylar büyük olasılıkla hem gerçek değerinin ve maliyetinin  altında satılacak ve iç piyasaya sürülecektir.
Çaykur’un deposunda 80 Bin ton kuru çay olduğu ve Çaykurun bu stoklarını eritmek için aynı zamanda Çaykur’un da geleceğini karartacak bir şekilde özel kişi ve kurumlara çuvalda çay satışı yaptığı bir dönemde gümrükte alı konulan, gümrüğe terk edilen  ve borcundan dolayı satışa çıkarılan Seylan çayları ayrı bir ihaneti içermektedir. Biz sorularımızı yüksek sesle soralım
1- Bu Çayların Sahibi Firmanın ismi nedir, ortakları kimlerden oluşmaktadır, çaylar hangi gümrük kapısından ve hangi tarihte girmiştir?  RİPORT depolarında hangi tarihten beri çekilmeden bulunmaktadır?
2- Çaylar ne kadar süre depoda bekledikten sonra amme alacağının tahsili için Vergi dairesince satış kararı alınabilmektedir? Bu süre tamamlandı mı ?
3- Çayların şu anki durumu nedir ? Satışa çıkarılan Çaylar evsafını koruyor mu? Yoksa korumuyor mu?
4- İhale Bedeli ile ilgili rakam nedir ? İhale bedeli (yazıldığı gibi)rakamla 1.509,300,00-TL.(Bin 509 TL 300 yüz Kuruş mu ?  Yoksa 1.509.300,00 TL. (1 milyon 509 bin 300 TL) mi olacaktı ? Doğrusu ne?
5-  Hangi Firma Seylan’dan almış ve Türkiye’ye kadar getirmiş olduğu 23.220 Kg. Saf Seylan Çayını amme borcundan dolayı gümrük depolarında bırakıp vergi dairesi tarafından satılmasına seyirci kalır?
6- Bu nitelikte Kaç Ton daha Çay vardır ? Varsa bunlar da satışa çıkarılacak mıdır ?
7- Bu Çaylar Geçen Yıl meydana gelen Tır kazasında ki Çaylar mıdır ?
8- İhaleye çıkarılan Çayların gerçek değeri nedir ? İhaleye çıkarılan bedelle gerçek değeri arasındaki fark nedir ?Eğer Bu çaylar ihale yoluyla satılmasaydı alınacak vergi miktarı neydi ? İhale sonrası alınacak vergi tutarı ne olacaktır?
9- Bu çaylar ihale sonrası satıldıktan sonra İç piyasa da satışa sunulacak mıdır?
10- Yurt dışından getirilen Seylan Çaylarının bu yöntemlerle iç piyasaya sürülmesi “hülle yoluyla yapılan kaçakçılık değil midir ? 
11- Bu çayların ihalesi yapıldıktan sonra ihaleyi alan firmalar veya şahısların isimleri açıklanacak mıdır ?
Belli ki Yurt dışından getirilen Çaylar Vergi yükünü azaltmak ve maliyeti düşürmek amacıyla ve bunları düşük maliyetlerle satın almak amacıyla  Gümrük depolarına bırakılmakta, terk edilmekte ve daha sonra da ihale yoluyla düşük fiyatlarla satın alınıp iç piyasaya sürülmektedir.
Hülle yoluyla Türk Çay sektörüne darbe vurulmaktadır. Merak ediyoruz soruyoruz bu nitelikte gümrük depolarında bekletilen ve İhale yoluyla satışa çıkarılacak olan daha kaç ton çay bulunmaktadır?
İHALE İLE İLGİLİ BİLGİLER  
Rize Kaçkar Vergi Dairesinin açık ihale yoluyla satış ilanı vermiş olduğu Seylan Çaylarının ihale bilgileri aşağıdaki gibidir.
İhale tarihi :03.05.2021 
İhale konusu Edlilen Çayın Miktarı : 23.220 Kg.   İhale Bedeli : 1.509,300.00 TL.
 

ETİKETLER : a b c ç d e r u l ş z w Q t
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
EKONOMİK DURUMUNUZ DAN MEMLÜNMÜSÜNÜZ

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber