Kota ve Kontenjan sorununu üretim planlaması ile çözeceğiz...


Bu haber 2021-05-25 22:35:54 eklenmiş ve 163 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk DENİZ yaptığı açıklamada CHP ıktıdarında açıklanan yaş çay fıyatının altında alım yasaklanacaktır,Kota ve Kontenjan sorunu olmayacaktır dedi.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz açıklamasına şöyle devam etti ; Değerli çay üreticilerimiz: Çay sezonu başlamadan tüm STK.lara, Derneklere, Siyasi Partilere bir araya gelerek çay sektörünün sorunlarını tartışalım birlikte çözüm önerilerimizi oluşturalım dedik. 2021 yılı "Yaş Çay" sezonuna sorunsuz girilsin ve üreticinin her sene yaşamış olduğu mağduriyetler sona ersin istedik.

 

Bu çağrımıza ne yazık ki kimse yanıt vermedi. Her konuştuğumuz kurum, kuruluş ve kişi bu çağrımıza olumlu yaklaştığını açıkladı ama hiç kimse bunu kamuoyuna açıklayamadı.
Ardından partimizin çay sektörü ve yaklaşan çay sezonu ile görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaştık ve tüm kurumlara gönderdik. Sadece Rize Ticaret Borsası geri dönüş yaparak kendi görüşlerini bizimle paylaştılar.
Bunda da toplu bir çalışma olmadı.
Ardından 2.kez Meclise "Mevcut Çay Kanununda Değişiklik" önergesini verdik. Çünkü, "Çay Kanunu" bir türlü çıkmıyor ve sezon yaklaşıyordu. Bir an önce en önemli ve en kolay yapılacak olan konuyu gündeme getirdik. Verdiğimiz kanun değişikliği teklifinde dedik ki; “Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilsin ve Devletin açıklamış olduğu yaş çay alım fiyatının ardından kimse yaş çay yaprağı alamasın.”
Bu kanun teklifimiz ne yazık ki mecliste AKP ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
Bu arada çay kanunu da kamuoyuna açıklanmadan Bakanlığa gönderildi.
Şimdi çok geç değil! Kanun, 1 saat içinde çıkarılabilir. Mecliste tüm partiler bir araya gelerek Çay’da taban fiyat uygulamasına geçilir ve Devletin açıklamış olduğu fiyatın altından özel sektörün çay alımı yapması yasaklanabilir.
Geçiş sürecinde özel sektör, çay fabrikalarına "Yaş Çay" alımlarını finanse etmek için ilk 6 ayı faizsiz, 1 yılı geri ödemesiz krediler verilebilir. (Kredi sadece yaş çay alımları ve üretici ödemeleri için verilecek)
Bunu yaptığınız zaman kota ve kontenjan sorunu da azalır.
Acil yapılması gerekenleri bir kez daha açıklıyoruz.
Değerli Çay Üreticilerimiz şimdiden söz veriyoruz. İlk yapılacak olan seçimlerde iktidara gelecek olan partimizin Çay sektöründe öncelikli olarak yapacağı işler.
1- İktidara geldiğimiz gün Çay’da taban fiyat uygulamasına geçeceğiz. Devletin açıklamış olduğu fiyatın altında özel sektörün alım yapmasını yasaklayacağız.
2- Kota ve Kontenjan sorununu üretim planlaması ile çözeceğiz.
3- Çay üreticilerinin Promosyon sorununu çözeceğiz.
4- Çay’da gübre desteğini dönüme 8 TL’den 75 TL’ye çıkaracağız.
5- Destekleme bedellerini 2016 yılından itibaren ÜFE oranları üzerinden güncelleyerek ödeyeceğiz. (bu yıl için olması gereken bedel 35 kuruştur)
6- Özel sektör çay üreticileri hak ettikleri destekleri alacaklar.
7- Çaykur öncelikli olarak Varlık Fonundan çıkarılacaktır.
8- Çaykur ve özel sektör çay işletmelerinin ortak üretim ve iş gücü planlaması ile çay tarımının yapıldığı bölgelerdeki işsizliği azaltacağız.

ETİKETLER : a b c ç d e r u l ş z w Q t
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
EKONOMİK DURUMUNUZ DAN MEMLÜNMÜSÜNÜZ

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber