ÇANI BEŞ KERE ÇALIN!


Bu haber 2021-06-16 18:38:57 eklenmiş ve 130 kez görüntülenmiştir.

 Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Ceyhun Kalender' ın kaleminden
 ÇANİ BEŞKERE ÇALIN
“Çok eski yıllarda krallıkla idare edilen bir ülke varmış. Ama; bu ülkede, hukuk ve hakimler de varmış.
 
Törelere göre, bir vatandaş öldüğünde, şehir merkezindeki dev çan bir defa çalınırmış. Uzun uzun da yankılanırmış... Eşraftan birisi ölürse çan iki defa, büyük bir devlet adamı ölürse üç defa çalınırmış. Ya kral? O öldüğünde, çan dört defa çalınırmış. Gel zaman git zaman... Şehirde bir olay olur, iş mahkemeye intikal eder. Davanın sanığı olarak mahkeme huzuruna çıkarılan kişinin masumiyetini ise bütün vatandaşlar bilmektedir. Bir formalite olarak görülmesi ve beraat beklenen davadan sürpriz bir karar çıkar. Sanık büyük bir para cezasına mahkûm olmuştur. Hakim sorar: Bir diyeceğin var mı? Sanığın cevabı: Hayır!.. Mahkeme biter. Dinleyiciler dağılır. Kafalarda bir kaygı!..
Kısa bir süre sonra dev çanın sesi duyulur. Acaba kim öldü? Çan bir defa daha çalar. Eşraftan biri öldü. Şehir çan sesi ile bir defa daha inler. Hımmmmm... Büyük bir devlet adamı, acaba kim? Soruya cevap alınmadan çan bir defa daha çalar, yeri, göğü inletir. Herkeste bir feryat: Eyvah!.. Kralımız öldü!.. Ancak, törede görülüp işitilmemiş bir şekilde çan, beş ve altıncı defa da çalınır, yer gök inler ve sesler kesilir. Herkes bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için çan görevlisine koşar. Bir de bakarlar ki çanı, haksız yere mahkûm edilen adam çalmaktadır. Sorarlar: Ne demek beş ve altı defa çan çalmak? Kraldan daha büyük birisi mi öldü? Cevap şaşırtıcı olduğu kadar anlamlıdır da; Evet! Adalet öldü!..”
Güneysu Gürgen Köyünde Alicik HES ile ilgili bir karar verildi. Daha önce bilir kişi ve mahkemenin, geri dönüşü imkansız zararlar oluşturabileceği
gerekçesiyle iptal ettiği HES ile ilgili bu sefer tam tersi bir karar çıktı ve şirket herkesin gözünün içine baka baka işi bitirdi.
Oysa bu inşaatın hukuksuz yapıldığını, Gürgen Köyüne çok büyük bir mağduriyet yaşattığını ve ileride geri dönüşü imkansız zararlar verebileceğini halk biliyor, muhtarlar biliyor, siyaset biliyor, şirket biliyor, yandaşları biliyor, resmi kurumlar biliyor, bilir kişi biliyor, mahkeme biliyor; her şeyden önemlisi de Allah biliyor.
Şimdi çanı kaç kere çalarsanız çalın!ETİKETLER : a b c ç d e r u l ş z w Q t
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
EKONOMİK DURUMUNUZ DAN MEMLÜNMÜSÜNÜZ

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber