Çay ithalatı Tarım Bakanını ilgilendirmiyormuş!


Bu haber 2021-07-18 10:03:12 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çay üretmeyen Azerbaycan'dan çay ülkesi Türkiye'ye çay ithalatının nedenini sordu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çay ithalat kota tahsisinin kendi görev alanında olmadığını bildirdi. Bekaroğlu, “Çay ithalatı konusu Çaykur’un bağlı olduğu Tarım Bakanını ilgilendirmiyorsa kimi ilgilendiriyor? Böyle sorumsuzluk olmaz” dedi.

Çay ithalatı Tarım Bakanını ilgilendirmiyormuş!


2 Mart 2021 tarih ve 31411 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3583 Nolu Cumhurbaşkanı Kararı ile Azerbaycan’dan 300 ton’a kadar yapılacak çay ithalatının gümrük vergisinden muaf olmasına CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu tepki göstermiş; Çaykur’un depoları çayla doluyken, Çaykur’a, yaş ve kuru çay üreticilerine darbe niteliğindeki bu kararın nedenini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sormuştu. TBMM başkanlığına verdiği Yazılı Soru Önergesinde; üretimi tüketimini karşılamayan Azerbaycan’dan bir çay ülkesi olan Türkiye’ye yapılacak çay ithalatına getirilen gümrük muafiyetinin anlamsız olduğunu ve “ihanet” olarak algılandığını belirten Bekaroğlu, birilerinin özel çıkarları için bütün Doğu Karadeniz Bölgesinin gözden çıkarıldığını savunmuştu.

Bakan Pakdemirli’ye kamu ve özel sektör eliyle üretilen ve stok fazlası bulunan çayın, Çaykur’un ve bölge halkının aleyhine olan bu kararın hangi çevrelerin isteği ile alındığını soran Bekaroğlu, çay ithalatındaki gümrük muafiyeti kararının Türk çayına, tarımına katkısının ne olduğunun ve 300 ton çayı Azerbaycan’dan kimlerin getireceğinin açıklanmasını istemişti.


Özel bir çıkar grubu adına alındığı izlenimi veren ve kamuoyunun tepkisini çeken bu kararın iptal edilmesini isteyen Bekaroğlu, Çaykur’un stoklarındaki çayların satılması için Bakanlığın ne tür girişimleri olduğunu da sormuştu.

BAKAN’DAN ŞAŞIRTAN CEVAP

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, süresi geçtikten sonra önergeye verdiği cevapta çay ithalat kota tahsisinin Bakanlığının görev alanında olmadığını, ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlendiğini ifade etti.

Çaykur’un çay satışlarının artırılması için yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmaların devam ettiğini söyleyen Pakdemirli’nin cevabını yetersiz bulan Bekaroğlu, “Tarım Bakanı, tarımsal ürünlerin ithalatının Tarım Bakanlığının görev alanında olmadığını söylüyor, bu nasıl iş? Çay ithalat kotaları belirlenmesi Tarım Bakanını ilgilendirmiyorsa, kotalar belirlenirken Bakana sorulmuyorsa orada ne için oturuyor? Böyle sorumsuzluk olur mu? Ülkeye gümrüksüz çay sokuluyor ve Tarım Bakanı ‘bu konu benim görev alanımda değil’ diyorsa o Bakan istifa etsin. Bu ülkenin Tarım Bakanı bu ülkenin çiftçisinin, çay, fındık, tütün üreticisinin hakkını gözetmelidir.” dedi.Bekaroğlu, “Bu Azeri çayını kimler pazarlıyor, yüklüce reklam bütçesi ayıranlar kimlerdir? Azerbaycan’da ihraç edecek kadar çay üretilmediğine göre; Türkiye’ye ihraç edecekleri çay nereden geliyor?” diye sordu.

ETİKETLER : a b c ç d e r u l ş z w Q t
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Rize Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2021 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber