Rize'de Çaykur İşçisi İsyanda!

Rize!’ de Çaykur işçisi bir gurup DİSK Gıda iş sendikası önderliğinde eylem düzenlediler. Eyleme CHP İl Örgütü de destek verdi.
Bu haber 2022-01-11 01:38:29 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.
 
Rize!’ de Çaykur işçisi bir gurup DİSK Gıda iş sendikası önderliğinde eylem düzenlediler. Eyleme CHP İl Örgütü de destek verdi. İl Başkanı Saltuk deniz, Merkez ilçe başkanı Necati Topaloğlu, Fındıklı ilçe başkanı Kadirhan Kadıoğlu eylem için alana geldi
Mevsimlik çaykur  işçilerin kadro taleplerini yineleyerek, "Bizler adı üzerinde ÇAYKUR'un mevsimlik işçileriyiz. Çalışma hayatımız sezonlık ama yaşamın ağır şartlarını omuzlarımızda yıllardır taşıyoruz. Mevsimi geldiğinde ÇAYKUR işçileri olarak üretime hazır olduk. Yoğun mesailer içerisinde ülke tarımına ve ekonomisine katma değerler sunduk. Yılda en fazla beş buçuk ay çalıştırıldık, geri kalan süre boyunca işssiz kaldık ücret alamadık. Ekonomik krizin vurduğu bu günler de de yoksullukla mücadele etmekteyiz. Aldığımız ücretler açlık sınırının altında kalarak, hak ettiğimiz refahı yaşayamıyoruz. Bu meydanlar da ÇAYKUR mevsimlik işçisine kadro talebimizi tekrar talep ediyorum" dedi.

"Çaykur İşçisine Emeklilik Mezarda Reva Görülüyor"

Lokumcu ücretlerinin diğer işçilerin seviyesine gelmediğini belirterek şunları söyledi: "ÇAYKUR'un yetkili sendikasının almış olduğu aidatların işçiden emekçiden yana kullanmalarını talep ediyoruz. Yıllar içerisinde hak ettiğimiz vasıfları elimizden alan sözleşmeyi vicdanımız kabul etmiyor. ÇAYKUR işçisine emeklilik mezar da reva görülüyor. Emekliliği hak edeceğimiz prim gün sayısına ömrümüz yetmiyor. Dışarıdan prim yatırmaya da ekonomik gücümüz yok. Bizler çalıştığımız yıllar içerisinde işssizlik sigortası fonu adı altında ödeme yaptık, biriken fondan işssiz kaldığımız dönemler içerisinde işssizlik fonundan yararlanmak istiyoruz. Aldığımız ücret ve ikramiyelerden yüksek vergiler keserek hane halkımızı yoksullaştırmayın. Vergi de adalet istiyoruz. İnsanca yaşamak, İnsanca çalışmak, İnsanca ücret istiyoruz, kadro istiyoruz. Bizler haklarımızı alana kadar mücadele eden ÇAYKUR işçileriyiz."

"Ak Sütü Gibi Helal Kadrolarını Alana Kadar Yanındayız"

DİSK'ten gelen desteğin ardından, Hak-İş'e bağlı Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı imzasıyla, eylemi "devlet karşıtı"  ifadesiyle hedef gösteren bir açıklamaya ise DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan'dan tepki geldi. Aslan Öz Gıda-İş bugün düzenlenen mitingi kırmak için ellerinden geleni yaptılar diyerek, "Dün akşam Öz Gıda İş Sendikasının Sendikamızı düşman gösteren tutumu karşısında sessiz kalamazdık. Dün ibretlik bir belgeyi sosyal medya da dolaştırarak buradaki insanların mücadelesini, bu mitinge katılmalarının önünü kırmak için ellerinden geleni yaptılar. Ama ben şunu söylüyorum, Nafile, nafile, nafile, İşte bu meydan sizin o ibretlik belgenize cevaptır" dedi.

Aslan, ÇAYKUR'da çalışan mevsimlik işçilerin 12 Ay oyunca hak ettikleri kadroyu alana kadar mücadelemize devam edeceğiz diyerek, "5-6 yıldır burada mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin, üreticilerinin sorunlarını gündeme getiriyoruz. Gündeme getirmeye de devam edeceğiz. Taki ÇAYKUR'da çalışan mevsimlik işçiler analarının ak sütü gibi helal olan kadro hakkını alana kadar 12 ay güvenceli bir şekilde kadrolarını alana kadar bu mücadelede onların yanında olacağız" sözlerini kullandı.

"60-70 Bin Lira Maaşla Vatanseverlik Olmaz"

Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Dün Öz Gıda İş Sendikası 'bu ülkede vatansever biziz' diyorlar. Ben buradan ifade etmek istiyorum, siz vatanseverseniz o zaman buradaki ÇAYKUR işçisinin kadro talebine sahip çıkacaksınız. Çay üreticisinin sorunlarına sahip çıkacaksınız. Vatan severlik öyle laf ile olmaz. Sizin aldığınız 60 -70 bin lira maaşlarla vatanseverlik olmaz. Diyorlar ki DİSK'e bağlı Gıda-İş Sendikasını dış güçler finanse ediyormuş, bize para veriyorlar da bizler de burada fitne fücür örgütlüyormuşuz. Utanın, sıkılın sizde hiç Allah korkusu yok mu, sizde hiç vicdan yok mu? Biz burada yasalara dayanan anayasaya dayanan sendikal yasalara dayanan bir kuruluşuz. Böyle ucuz propagandalara papuç bırakmayacağız bu böyle biline."

"Mevsimlik İşçiler Açlık Sınırının Altında Yaşamaya İtiliyor"

ÇAYKUR'da çalışan mevsimlik işçilerin açlık sınırı altında çalıştıklarını ifade eden Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan şunları söyledi: "Çay üreticilerinin Üretici arkadaşlarımız diyor ki, 'çaylarımızı yok fiyatına tüccara veriyoruz. Biz buna da itiraz ediyoruz. Diyoruz ki taban fiyatı belirlerken üreticilere sorarak belirleceksiniz. Mevsimlik işçilere kadro hakkını vereceksiniz. Bunun başka kurtuluş yolu yok. Bu ülkede hepimiz refah içerisinde bolluk içerisinde yaşamak istiyoruz. Açlık sınırının altında yaşamak istemiyoruz. Bu ülke de Türk-İş'inde, Disk'inde Hak-İş'inde belirlemiş olduğu açlık sınırı yoksulluk sınırı 13 Bin lira. Ben soruyorum mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin yıllık ortalama ücreti ne kadardır. 3500 lirayı geçmez. ÇAYKUR'daki mevsimlik çalışan işçiler açlık sınırının altında yaşamaya itiliyor, buna itiraz ediyoruz."
 
kaynak: haberetanık.com
ETİKETLER : a b c ç d e r u l ş z w Q t
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2022 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber