BAŞKAN ÖZER'IN KATKILARIYLA TOPÇUOĞLU KONAĞI YENİDEN HAYAT BULACAK...

Güneysu Belediye Başkanı Rıfat Özerin duyarlı çalışmaları sonrası Kültür vardıklarına kayıtlı Topçuoğlu konağı aslına uygun restorasyon yaparak yeniden Güneysu'ya kazandırılacak...
Bu haber 2022-04-14 05:34:42 eklenmiş ve 156 kez görüntülenmiştir.
Güneysulu hayır sever rahmetli Şükrü Topçuoğlu Türk Kızılay'ına bağışladığı baba toprağı 40 dönüm arazi, üzerine Kızılay tarafından yapımı tamamlanan 
 5.300 m² kapalı alanda inşa edildikten sonra 2010 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ne devredilen rehabilitasyon merkezinin, kullanım hakkı antlaşmasında bağışlanan arazi üzerindeki Şükrü topçu oğluna ait eski Konak'ın aslına uygun restorasyon yapılması restorasyon yapıldıktan sonra konağın Misafir hane olarak kullanılacağı, Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turan Okumuşoğlu. Türk kızlıyı genel başkanı ,Tekin Küçükali. Rize velisi Seyfullah Hacımüftüoğlu. tarafından imzalanan protokolle RTEU tarafından taahhüt. etmişidi.

 Yapılan bu protokole rağmen arada geçen zaman zarfında RTEU Şükrü Topçuoğlu'na ait konağın restorasyonu için hiç bir çalışma yapmadı ve konak çürüyerek olduğu yerde çöktü. 
Çöken ve çürümeye terk edilen kültür varlılarına da kayıtlı olan Şükrü Topçuoğlu konağının aslına uygun olarak restorasyonu yapılarak Güneysu'ya kazandırılması için duyarlı Güneysu belediye başkanı Rıfat Özer'in çalışmaları sonucunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Güneysu belediyesi arasında yapılan Çalışmalar olumlu sonuç verdi ve Topçuoğlu konağının restorasyonunun yapılması için anlaşma sağlandı.
 Anlaşma sonrası Güneysu belediyesi İl Kültür Müdürlüğü ile protokol imzalandı. protokol Rize İl Kültür Müdürü Esra ALEMDAROĞLU ile Belediye Başkanı Rıfat ÖZER arasında imzalandı.
 Aslına uygun restorasyon yapılacak olan Topçuoğlu Konağı Misafir hane olarak değil de Kent Müzesi olarak hizmet verecek şekilde dizayn edilecek.
 Harabe halindeki Topçuoğlu konağının aslına uygun olarak restorasyon yapılması ve Güneysu'ya kazandırılması çalışmaları hakkında Güneysu belediye başkanı Rıfat özer sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda su bilgiyi verdi:
 TOPÇUOĞLU konağının aslına uygun olarak tekrar ilçemize kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz sürecin son aşamasına geldik.
 Bugün İl Kültür Müdürlüğü ile protokolü imzaladık.
 Bu süreçte desteklerini esirgemeyen, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir ALPARSLAN'a ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet MİNDER'e teşekkürü borç bilirim.
 ilçemize hayırlı olsun. dedi.

 Konu ile ilgili Güneysu belediyesinden yapılan açıklamada ise;
 Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyemiz arasında "Şükrü Topçuoğlu Konağı" ile ilgili İlçemizdeki 102 ada 3 parselde bulunan tescilli taşınmazın restorasyonunun yapılarak "Kent Müzesine" dönüştürülmesine ilişkin protokol Rize İl Kültür Müdürü Esra ALEMDAROĞLU ile Belediye Başkanı Rıfat ÖZER arasında imzalandı. denildi.
ETİKETLER : a b c s t r o e d y z k l m
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2022 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber