Türkiye’nin İlk Çay Kütüphanesi...

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından Türkiye’nin ilk Çay Kütüphanesi hizmete açıldı.
Bu haber 2022-04-16 01:54:24 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.
 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından Türkiye’nin ilk Çay Kütüphanesi hizmete açıldı.
 Çay İhtisas Üniversitesi olan RTE Üniversitesi kampüsünde hizmet verecek kütüphanede çayla ilgili Türkçe, İngilizce kitap, dergi, doktora tezi, makale, rapor ve bültenlerden oluşan 938 yayın yer alıyor. Çay Kütüphanesi'nin yani sıra Üniversite bünyesinde ayrıca Karadeniz ile ilgili 734 eserin yer aldığı Karadeniz Kütüphanesi de hizmete girdi.
 Çay Kütüphanesi ile ilgili açıklama yapan RTE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Üniversitemizde çayla ilgili birçok çalışma yürütüldüğünü hatırlatarak, “Türkiye'de ilk defa Çay Kütüphanesi’ni üniversite olarak biz kurduk. Kütüphanemizde hem Türkçe hem yabancı dildeki yayınlarımız hem de yüksek lisans ve doktora tezlerimiz, çayla ilgili olarak bugüne kadar yapılan yazılan makaleler, raporlar, dergiler hepsini toparlamış durumdayız. Özellikle Türkçe yayınların tamamını burada topladık ama yabancı dildeki yayınları su anda bir kısmını elde ettik, süreç devam ediyor. Pandemide olduğumuz için yabancı dildeki yayınları yurt dışından elde etmek zor. Burada elçiliklerimiz, konsolosluklarımız onlarla irtibat kuruyoruz ve o şekilde yabancı dilde de çay ile ilgili yapılan kıyas olan bütün yayınları da burada toparlayacağız. Su anda 1000 civarında eseri burada topladık ve kullanıcıların, araştırmacıların istifadesine sunmuş durumdayız” dedi.
 Hizmete açılan Karadeniz Kütüphanesi'nde ise 734 yayının yer aldığını belirten Rektör, “Hem Türkiye’de hem yurt dışında yapılan çalışmalar, Karadeniz'e kıyısı olan bütün ülkelerle ilgili çalışmaları da biz yine bu kütüphanede toplamış durumdayız. Kitapları, çalışmaları, tezleri, makaleleri de yine bu kütüphanede okuyucuların istifadesine sunuyoruz. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz Osman Çilli Konağı gerek etnografik eserler anlamında gerek çayla ilgili çalışmalar anlamında gerekse Karadeniz’le ilgili çalışmalar anlamında araştırmacılara iyi bir çalışma ve araştırma imkânı sunan bir konak haline gelmiştir. İsteyen herkes buradan istifade edebilir. Türkiye'de ilk olan bu çalışma ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olsun.” diye konuştu.
ETİKETLER : a b c s t r o e d y z k l m
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gündem
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber