CHP Rize İl Örgütü, Yaş Çay alım fiyatı kilogramı en az 10 TL olsun.

CHP Rize İl Örgütü 15 Temmuz Cumhuriyet meydanındaki basın toplantısında konuşan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, sürekli olarak seslendirdikleri talepleri bir kez daha yüksek sesle dile getirmek için bir toplandıklarını kaydetti.
Bu haber 2022-05-12 10:19:06 eklenmiş ve 193 kez görüntülenmiştir.
CHP Rize İl Örgütü 15 Temmuz Cumhuriyet meydanında çayla ilgili bir basın açıklaması yaptı
15 Temmuz Cumhuriyet meydanındaki basın toplantısında konuşan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, sürekli olarak seslendirdikleri talepleri bir kez daha yüksek sesle dile getirmek için bir toplandıklarını kaydetti. Başkan Deniz, “Son bir yılda yaşanan ve devam eden ve de devam edecek olan Yüksek enflasyon nedeniyle, üst üste gelen yüksek zamlar nedeniyle vatandaşlarımız ve Çay üreticilerimiz büyük sıkıntı içindedir. Çay üreticilerimiz ayrıca Yüzde 300 ‘den fazla artan gübre fiyatları nedeniyle çay bahçelerine gübre atamamaktadır. Buda çay verimini azaltacaktır. Ulaşım ücretlerine yapılan yüksek zamlar nedeniyle Çay Üreticileri çay toplamak için memleketlerine gelememe durumu ile da karşı karşıyadırlar” dedi.
Çay Ulusal bir ürün olduğunu kaydeden Başkan Deniz, “Çay yoğun talep içeren bir üründür. Çay yaşamın her alanında sürekli olarak tüketilen bir üründür. Dünyada en çok çay tüketen ülkeyiz. Bu nedenle Çay aynı zaman ulusal güvenlikle ilgili bir üründür. Ukrayna da yaşanan olayların tarımsal etkilerini görüyoruz. Bu nedenle Çay sektörü acilen desteklenmesi gereken bir sektördür. Aynı zaman da tüm tarım sektörleri öncelikle desteklenmelidir. Asıl olan yaşam pahalılığının ortadan kaldırılması halkımızın yüksek enfasyona mahkûm edilmemesidir” dedi
Başkan Deniz, “Çay üreticisi tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar zor durumdadır. Bu nedenle taleplerimizi bir kez daha seslendiriyoruz. Yaş Çay alım fiyatı desteklemelerle birlikte kilogramı en az 10 TL olsun. 2016 yılından beri artırılmayan Destekleme Fiyatı artırılsın.  Gübre destekleme bedelleri dönüm başına en az 250 TL olsun. Üreticiyi koruyacak Çay Kanunu tüm tarafların katılımıyla acilen çıkartılmalıdır. Taban Fiyat uygulamasına geçilsin ve Açıklanan Yaş Çay alım bedelinin altında alım yapılması yasaklansın, Çay üreticilerine enflasyon farkı ödensin. Kuru çay fiyatlarını belirlenmesinde Çaykur’un ve Özel sektörün oluşacak Maliyetleri üzerinden güncellemeler yapılmalıdır. Çaykur Varlık Fonu’ndan çıkarılsın. Mevsimlik çalışan işçilerin sorunları kadro, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işsizlik ödeneklerinin verilmesi gibi sorunları çözülmelidir. Çay tarımımı bölgesi dışında yaşayan ve Çay toplamak için gelmek isteyen ama maddi durumları bozuk olan Çay üreticilerine Ulaşım desteği verilmelidir. Kota ve kontanjan kaldırılmalıdır. Toprak sağlığı ve verimliliği çalışması yapılarak, organik çay üreticilerinin çay sertifikaları çıkarılmalıdır. Çay üreticilerinin, Çay meclisinin 12 Mayıs 2022 tarihinde Çaykur önünde yapacağı basın açıklamasının ve 5 Gün süreyle Rize’de her türlü basın açıklamasının yapılmasının yasaklanmasını şiddetle kınıyoruz. Bu yasaklamayı kabul etmiyoruz. Bu nedenle daha önce katılmayı düşündüğümüz Rize Artvin Havaalanının açılışına katılmayacağımızı ilan ediyoruz. Bizim hedefimiz Çay’ın Başkenti olan Rize’yi aynı zamanda demokrasinin de başkenti olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte Rize-Artvin Havaalanının milletimize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
ETİKETLER : #CHPrİZE #CHPrİZEiLÖRGÜTÜ #YAŞÇAY
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gündem
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber