YAŞ ÇAYA YAPILAN ZAMMI KABUL ETMİYORUZ!

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz ''Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı olan Sayın Erdoğan tarafından açıklanan 2022 yılı yaş çay alım fiyatı kabul edilebilir bir fiyat değildir. Ayrıca bir hatırlatma yapalım Sayın Erdoğan , yaş çayda taban fiyat uygulaması yok ve bunu siz engellediniz'' dedi.
Bu haber 2022-05-16 14:04:45 eklenmiş ve 122 kez görüntülenmiştir.
CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz yaptığı yazılı açıklamada ''Sayın Erdoğan, Yaş çayda taban fiyat uygulaması yok, yaş çaya yapılan zammı kabul etmiyoruz dedi.
CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz açıklamasına şu ifadelerle devam etti,
Rize Artvin Havaalanı’nın açılışında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı olan Sayın Erdoğan tarafından açıklanan 2022 yılı yaş çay alım fiyatı kabul edilebilir bir fiyat değildir. Ayrıca bir hatırlatma yapalım Sayın Erdoğan , yaş çayda taban fiyat uygulaması yok ve bunu siz engellediniz.
 Öncelikle Rize – Artvin Havaalanı, bölgemize hayırlı olsun. Güzel bir havaalanı oldu. Açılışı da güzel oldu.
 Fakat Sayın Erdoğan Havaalanının açılışına göstermiş olduğu itibarı çay üreticilerine göstermemiştir. Açılış için yapılan harcamalarla yaş çay alım fiyatına en az 1 TL daha fazla zam yapılabilirdi.
 Yaş çay alım fiyatına % 73,12 zam yani 2,83 TL zam yapılarak yaş çay alım fiyatı 3,87 TL ‘den 6,73 TL çıkmış, desteklemeye % 130 zam yani 17 Krş zam yapılarak destekleme Fiyatı 13 Krş ‘dan 30 Krş. yükseltilmiş toplamda yaş çay alım fiyatı destekleme fiyatı dahil olmak üzere % 75 zamla 7 TL olmuştur. 
 Oysa ki gübre fiyatları en az % 300 ‘den fazla zamlanmıştır. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında % 70 , üretici fiyatlarında ise % 121 olmuştur.
 "Çay Müstahsili Üreticidir." Doğal olarak yapılacak olan karşılaştırma oranı üretici fiyatlarındaki enflasyon oranıdır. Üretici fiyatlarında 2022 yılında enflasyon oranı yüzde 121 ‘dir. Buna göre çay üreticilerine gerçekleşen enflasyon oranının ancak yarısından biraz fazla zam yapılmıştır. 
 Sonuç olarak çay üreticisi gerçek enflasyon karşısında yenilmiştir. Bu nedenle bu zammı kabul etmiyoruz.
 SAYIN ERDOĞAN, YAŞ ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASI YOK!
 Sayın Erdoğan yaş çay alım fiyatını açıklarken yaş çay taban fiyatı diye açıkladı. Oysaki hepimizin ve herkesin bildiği gibi "Yaş Çay"da taban fiyat uygulaması yok. Yani açıklanan yaş çay alım fiyatının altında alım yapılması yasak değil. Yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilmesini engelleyen de Sayın Erdoğan ve Cumhur İttifakına bağlı partiler. CHP olarak bizler 2 kere kanun teklifi verdik ikisi de Mecliste AKP ve MHP oylarıyla rededildi.
 Yaş çayda taban fiyat uygulaması olmaması nedeniyle ve yaş çayda taban fiyat uygulamasını zorunlu hale getiren "Çay Kanunu" çıkmadığı sürece ÇAY MÜSTAHSİLİ ÖZEL SEKTÖR KARŞISINDA MAĞDUR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR. 
 Çaykur’un uyguladığı ve devam ettirdiği kota ve kontenjan uygulamaları sonucunda çay müstahsilleri gene yaş çaylarını özel sektöre yarı fiyata satmak zorunda kalmaya devam edeceklerdir. 
 Sayın Erdoğan sizden bir an önce YAŞ ÇAYDA TABAN FİYAT UYGULAMASINI GETİRECEK ÇAY KANUNU çIKARILMASI ÖNÜNDEKİ ENGELİNİZİ KALDIRMANIZI VE ÜRETİCİYİ KORUYACAK ÇAY KANUNU'NUN YASALAŞMASINI SAĞLAMANIZI BEKLİYORUZ.
 BİZ DÜN SÖYLEMİŞ OLDUĞUMUZ TALEPLERİ BUGÜNDE AYNEN SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ.
 Biz yaş çay alım fiyatı açıklanmadan önce ne söylemişse onları aynen yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz ve mücadelemizi çay üreticisinin sömürülmesi sona erene kadar devam edeceğiz.
 1- Yaş çay alım fiyatı en az 10 TL olsun.
 2- Çay müstahsiline dönüm başına en az 250 TL. Gübre desteği verilsin.
 3- Destekleme primleri en az 1 TL olsun.
 4- Üreticiyi koruyan çay kanunu hemen çıkarılsın.
 5- Çaykur’da mevsimlik çalışanların kadro ve diğer sorunları çözülsün.
 6- Çay üreticilerine enflasyon farkı ödensin. 
 16.05.2022
ETİKETLER : #CHPRize #SaltukDeniz #2022YAŞÇAYALIM FİYATI
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2022 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber