Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)nin kuruluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla Rize`de kutlama programı düzenlendi.
Bu haber 2022-09-09 19:17:29 eklenmiş ve 100 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanlığı tarafından, partilerinin kuruluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Program kapsamında; CHP Rize heyeti, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaptığı açıklamada kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi'nin 99 yaşına bastığını belirterek, "Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız. dedi.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz Açıklamasına şu ifadelerle devam etti ,Değerli Dostlarımız, Kutlama törenimize gelerek bizleri onurlandıran Değerli Dostlarım,

Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında. Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir.

Partimizin İlk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’dür. Sırasıyla Bülent Ecevit, Altan Öymen, Hikmet Çetin, Deniz Baykal ve 7. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Yaşamını yitiren tüm genel Başkanlarımızı rahmet ve saygı ile anıyoruz.

Değerli Arkadaşlar ; Rize’de Cumhuriyet Halk Partisi 20 Kasım 1923 yılında kurulmuştur. Kurucu Başkanı Mataracı Mehmet, Yönetim Kurulu üyeleri Belediye Başkanı Hakkı Mataracı, Ticaret Odası Başkanı Lazzade Mustafa Efendi(Turanlı) , Tüccar Tavilzade Mustafa Efendi, Tüccar Alireiszade Şeyh İlyas Efendi’dir. 28 Eylül 1925 yılında Rize’nin yeni yönetim kurulları aynı kişilerle yeniden oluşturulmuştur.

1923 yılından bu yana görev yapan İl Başkanlarımız Mehmet Mataracı, Galip Tolan, Cevdet Ertuğrul, Hasan Fehmi Biber, Saadettin Türüt, Murat Arayıcı , Mehmet Ali Kumbasar,Mazhar Basa, İhsan Okyay, Osman Çalışkan, Batur Morgül, Murat Kumbasar, Haydar Kulaksızoğlu(SHP), Rasim Öncüler(SHP), Hasan Türüt(SHP), Turgut Karafazlı, Mehmet Huylu, Erol Koyuncu, Mehmet Hikmet Aslankaya, Mesut Rakıcı, Saltuk Deniz..

Görev Yapan CHP’li belediye başkanlarımız Hakkı Mataracı, Mucip Kemalyeri, Şefik Aydın, Hasan Fehmi Biber, Ekrem Orhon, İsmail Ömeroğlu ve Ömer Bayar

Milletvekillerimiz Fuat Bey, Yüzbaşı Ekrem Bey efendi, Zırhzade Ali Bey Efendi, Esat Bey Efendi, Binbaşı Rauf bey Efendi, Hasan Cevat Belül, Fuat Bulca,Ali Rıza Zırh, Esat Özoğuz ,Atıf Tüzün ,Akif Akyüz,Ömer Fehmi Noylan ,Asım Us,Mehmet Ali Okar,İhsan Kurkan,İlyas Sami Muş,Saim Ali Dilemre, Fuat Sirmen ,Kemalettin Kamu ,Mehmet Raif Dinç,Tahsin Bekir Balta,Fahri Kurtuluş,Mazhar Basa,Sami Kumbasar,Osman Yılmaz Karaosmanoğlu,Yılmaz Balta.ve Talat Doğan senatör

Yaşamını yitiren İl ve İlçe Başkanlarımızı, Milletvekillerimizi ve Belediye Başkanlarımızı, parti üyelerimizi,partililerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Bugünde mücadelesini eksiksiz sürdüren tüm yoldaşlarımızı da saygıyla selamlıyoruz.

Bu arada son Milletvekilimiz olan ve çok daha uzun ve sağlıklı ömürler dilediğimiz Sami Kumbasar vekilimize de buradan saygı ve sevgilerimizi iletiyoruz.

Ayrıca Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Merkez İlçe Eski Başkanlarımızdan ve İl başkan Yardımcımız Kadir Öztürk’ü de saygı ve rahmetle anıyoruz.

Değerli dostlarım;

Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir.

Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır.

Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız.

Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir.

CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz.

Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız.

Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir.

Sorumluluğumuz büyük.

Kararlıyız.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir.

CHP parti üyelik kartını çocuklarına miras olarak bırakanların partisidir. Bizler de o partinin üyeleriyiz.

Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun.

Bugün aynı zamanda İzmir’in düşman işgalinden kurtarılışının 100.yılı. İsmail Kahramana inat Rize’den de Güzel İzmir’imizin kurtarılışını kutluyoruz. Bugün o nedenle hem kurtuluşun hem kuruluşun günüdür.

Değerli arkadaşlar,  Rize’de köklü ve yaygın bir geleneği olan partimizi bugün hep birlikte yeniden eski gücüne ve konumuna getirmiş bulunuyoruz.

1 Yıl sonra Cumhuriyetimizin ve Partimizin 100.yılını kutlayacağız. 1 yıl sonraki kutlamalarımızı 46 yıl aradan sonra yeniden Millet İttifakı olarak Milletvekillerimizle birlikte kutlayacağız. Sonraki yılda Belediye Başkanlarımızla birlikte kutlayacağız.

Bunu Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl örgütü olarak , Millet ittifakı olarak hep birlikte gerçekleştireceğiz.

 

 

Değerli partililerimiz;

Partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 9 Mayıs 1935 tarihindeki 4.kurultayda yapmış olduğu konuşma tüm parti üyelerimiz için yol gösterici görevlendirmedir.

Sevgili Arkadaşlar!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin ana düşünce ve dileği, vatandaşları her türlü ayrılıktan korumak, onları kendileri ve büyük Türk Ulus’u için faydalı kılmaktır.

Programımızda iş bölümlerinin her birinde bulunan, yurttaşların özel ve genel ihtiyaçları ve rahatlıkları, ayrıcalıksız göz önünde tutulmuştur. Bu gerçeğin bütün yurttaşlarca, bilinmesi çok önemlidir. Bunu yurttaşlara anlatmak ve bu şekilde onların sevgilerini ve güvenlerini kazanmak, parti üyelerinin kutsal ödevidir.

Türk ulusu kendisine hizmet edenleri, sürekli bir şekilde, değerlemiş ve onlara öngelme vermiştir. Son milletvekili seçiminde partimizin ulusun güvenini kazanması bize, çalışmamızda yeniden büyük şevk ve kuvvet vermiştir.

Ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak, parti üyelerinin bozulmaz andıdır.” Atatürk

Son olarak 2 konuyu bilgilerinize sunuyorum;

Partimiz tarafından 128 Milyar dolar nerede diye afişler asmıştık. Bundan dolayı benimle birlikte Fındıklı İlçe Başkanımız Kadirhan Kadıoğlu’na idari para cezası verilmiş. Para önemli değil çünkü ödemeyeceğiz. Biz bunlara sadakamızı bile vermeyiz.

128 Milyar doların hesabını veremeyenler Para nerede diye soranlara ceza veremezler. Biz bu cezayı tanımıyoruz son noktaya kadar da ödemeyeceğiz.

Dün partimizin afişlerini bilboardlara asmak istedik. Fakat ilgili firma belediyenin buna izin vermediğini beyan etti. Sürekli olarak afişlerimizi engelliyorlar fakat partimizde sürekli olarak büyüyor.

Afişimizde Partimiz 99.yaşında diyordu, afişimizde Geliyor Gelmekte olan diyordu.

Evet ne yaparsanız yapın geliyor gelmekte olan.

Değerli dostlarım 1 yıl sonra burada gene Atatürk’ümüzün huzurunda bu sefer Milletvekillerimizle birlikte partimizin 100.yılını kutlayacağız. Hepinizi şimdiden bu kutlamaya davet ediyorum.

YAŞASIN CUMHURİYET HALK PARTİMİZ

YAŞASIN LAİK DEMOKRATİK TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ

 

ETİKETLER : ´Cumhuriyet Halk Partisi.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
"
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber