CHP Rize İl başkanlığı, Çayımıza Ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz Basın Açıklamasının 2 Cisi Çayeli’nde yapıldı…

CHP Rize İl başkanlığı tarafından Rize’de düzenlenen Çayımıza Ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz Basın Açıklamalarının 2 cisi Çayeli ilçesinde yapıldı, Çayeli meydanında yapılan basın açıklamasında İl başkanı Saltuk Deniz, Yıllardır Çay Üreticisini Koruyacak Çay Kanunu Çıkarılsın Dedik. Bu Amaçla Çay Kanun Tekliflerimizi Meclise Sunduk Ama Red Edildi. O Zaman Merak Etmiştik Niye Red Ediliyor Diye. Fakat Akp’nin Meclise Sunmuş Olduğu Çay Kanunu Teklifini Görünce Anladık.
Bu haber 2022-09-28 16:49:58 eklenmiş ve 183 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize İl başkanlığı tarafından  Rize’de düzenlenen  Çayımıza Ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz Basın Açıklamalarının 2 cisi  Çayeli ilçesinde yapıldı, Çayeli meydanında yapılan basın açıklaması kalabalık vatandaş topluluğu tarafından ilgi ile dinlendi.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz  Çayeli’nde yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yar verdi,

DEĞERLİ ÇAYELİLİ HEMŞERİLERİMİZ, DEĞERLİ ÇAY ÜRETİCİLERİMİZ

Çayımıza Ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz Basın Açıklamalarımızın 2.Cisini Çayeli İlçemizde Yapıyoruz.

3.Sürgünün Son Dönemlerini Yaşıyoruz Ve Yakında 2022 Yılı Yaş Çay Sezonunu Tamamlamış Olacağız. Bu Sene Rekoltenin Düşük Olması Nedeniyle  Yaş Çay Yaprağı Satışlarında Çok Sorun Yaşanmadı. Özel Sektörde Çaykur’un Açıklamış Olduğu Fiyattan Alım Yaptı.

Bu Çay Sezonun Da Gördük Ki Özel Sektör Çaykur’un Açıklamış Olduğu Fiyattan Çay Alabiliyormuş. Yani Taban Fiyat Uygulanabiliyormuş. Bir Şeyi Daha Gördük Özel Sektör Çaykur’un Açıklamış Olduğu Fiyattan Çay Aldığında Ne Kota Sorunu Var Nede Kontenjan Sorunu Var.

Yaş Çayda Taban Fiyat Uygulamasını Getirin Ne Kota Sorunu Olur Nede Kontenjan Sorunu Oldur Dediğimizde Ne Kadar Haklı Olduğumuz Bir Kez Daha Ortaya Çıktı.

Yıllardır Çay Üreticisini Koruyacak Çay Kanunu Çıkarılsın Dedik. Bu Amaçla Çay Kanun Tekliflerimizi Meclise Sunduk Ama Red Edildi. O Zaman Merak Etmiştik Niye Red Ediliyor Diye. Fakat Akp’nin Meclise Sunmuş Olduğu Çay Kanunu Teklifini Görünce Anladık.

Biz Çay Üreticisini Koruyan Çay Kanununu Meclise Sunmuştuk Onlar Çay Üreticisini Köle Edecek Ve Çay Kuru Yok Edecek Çay Kanunu Meclise Sundular. Tepkiler Gelince De Önce Kanunun Sahipleri Ortadan Arazi Oldu, Kimse Sahip Çıkmadı Ardından Kanun Teklifinin Görüşülmesini 1 Ekime Ertelediler

Akp Tarafından Çıkarılmaya Çıkarılan Kanun Devletin Çay Tarımındaki Sorumluluğunu Ve Görevini Ortadan Kaldırarak Türk Çayını Tamamen Sermayeye Açacak , Çay Üreticisini Yoksullaştırarak Köle Edecek, Çaykur’un Yok Edilmesini Sağlayacak, Uzun Vadede Yerli Girişimcilerinin De Devreden Çıkarılarak Türk Çay Tarımının Tamamen Yabancıların Eline Geçmesini Sağlayacak Bir Kanun.

1 Ekimde Meclisin Gündemine Getirilecek Olan Kanun Teklifine Karşı Mücadele Etmek Hepimizin Herkesin Görevidir.

Çünkü Çaya, Çaykur’a Sahip Çıkmak Demek Geleceğimize Sahip Çıkmak Demektir.

Değerli Dostlarım Bu Kanunun Ruhu Bozuk Çünkü Niyeti Bozuk. O Nedenle Bu Kanunun Tümü Geri Çekilmeli Ve Yeniden Konuyla İlgili Tüm Tarafların Bir Araya Gelmesiyle Yeni Bir Çay Kanunu Çıkarılmalıdır.

Biz Daha Önce De Açıkladık Üreticiyi , Çay Tarımını Ve Çay Kuru Korumayan Hiç Bir Kanunu Ve Kanun Teklifini Kabul Etmeyiz. Bugünde Aynı Şeyleri Söylüyoruz.

Taban Fiyat Uygulamasını Kanunlaştırmayan, Çay Kuru Varlık Fonundan Çıkarmayan Hiç Bir Kanun Teklifini Kabul Etmeyiz.

Kanun Teklifi Meclise Sunulduğunda Gelen Tepkiler Üzerine Düzeltmeler Yaptık Dediler Ve Milletle Dalga Geçtiler. Neymiş Değişiklik Çay Fiyatını Ulusal Çay Konseyi Açıklamayacak Tarım Bakanlığı Açıklayacakmış… Peki Çay Fiyatını Kim Belirleyecek Ulusal Çay Konseyi.

Belirlenmiş Fiyatı Tarım Bakanlığı Açıklasa Ne Olur Açıklamasa Ne Olur. Halkımızla Dalga Geçmeyi Bırakın.

Kanunda Destekleme Bedelleri İle İlgili Düzenleme Yok , Destekleme Bedelleri Bir Kişinin İki Dudağı Arasında.

Kanunda  Sözleşmeli Tarım Var. Çay Üreticisini Ücretli Köleliğe Mahkum Edecek Bir Uygulama. Bu Sözleşme İşini Daha Önce Gördük Yaşadık.

Üreticiyi Korumayan Akp’nin Çay Kanununu Akp Ve Cumhur İttifakı Çıkarsa Bile Hiç Merak Etmeyin İktidara Geldiğimiz İlk Gün İptal Edeceğiz Ve Üreticiyi Ve Çay Kuru Koruyan Çay Kanununu Millet İttifakı Olarak Yeniden Yapacağız.

2022 Yılı İçin Açıklanan Yaş Çay Fiyatı Daha Yıl Ortasında Yaşanan Yüksek Enflasyon Nedeniyle Yetersiz Kalmıştır. Fındığa Yüzde Yüz Zam Yapılmasına Rağmen Yaş Çay Yaprağına % 75 Zam Yapılmış. Oysa Ki İlk 8 Aylık Enflasyon Artışı Yüzde Yüzün Üzerinde Gerçekleşmiştir.Çay Üreticileri Mağdur Edilmiştir Edilmeye De Devam Edilmektedir.

Sezon Kapanmak Üzere Olduğu İçin Çay Üreticilerinin Mağduriyeti Ancak Destekleme Prim Bedelinin Artışı İle Ancak Giderilebilir.

Çalışanlar, Memurlar, Emekliler Promosyon Alabilmekte Ve Şu An Bankalar Promosyon Yarışına Girmekte Fakat Çay Üreticilerinin Milyarlarca Parası Bankalarda Dolaşırken Çay Üreticilerine Promosyon Verilmemektedir.

Kur Korumalı Mevduat Deyip Parası Olanlara Milyarlarca Lira Aktaran Akp Hükümeti Çay Üreticilerinin Promosyon Taleplerine Kulak Tıkamaya Devam Etmektedir.

Çaykur’da Mevsimlik Olarak Çalışan İşçilerin Sorunları Ve Talepleri Çözülmeden Beklemektedir. Her Sene Söz Verilmesine Rağmen Sorun Çözülmemekte Sadece Boy Boy Resimler Çektirilmeye Devam Edilmektedir.

KPSS Çıkmadan Önce Yani 1998 Yılı Girişlilerinin Kadro Konusunda Yaşamış Oldukları Haksızlıklar Devam Etmektedir.

Değerli Dostlarım Çayeli Meydanından Saraya Ve Akp Hükümetine Bir Kez Daha Topluca Sesleniyoruz

1-            İçinde Taban Fiyat Uygulaması Olmayan, Üreticiyi Mağdur Edecek, Çaykuru Yok Edecek Kanun Teklifini Bütünüyle Geri Çekiniz. Gelin Hep Birlikte En Geniş Katılımla En Geniş Mutabakatla Çay Kanununu Hazırlayalım Ve Meclisten Geçerek Yasalaşmasını Sağlayalım.

2-            Yaş Çaya Verilen Destekleme Bedeli 30 Krş’tan En Az 1 Tl’ye Çıkarılsın Ve 2022 Yılı Bitmeden Ödensin.

3-            Çay Üreticilerinin Promosyon Talebi Yerine Getirilsin

4-            Çaykur’da Çalışan Mevsimlik İşçilerin Sorunları Çözülsün Ve Talepleri Yerine Getirilsin. 12 Ay Aş Ve İş Tüm Çalışanların En Doğal Ve Demokratik Hakkıdır.

5-            Rize Ticaret Borsası ,Çaykur , Ticaret Ve Sanayi Odası, Esnaf Odası Ve Rize Musiad Ve Ziraat  Odaları, Belediyeler Çay Üreticilerinin Çocuklarına Burs Versin . Bu Burs Talebimiz Aynı Zamanda Tüm Öğrenciler İçinde Geçerlidir.

Değerli Dostlarım;

                Akp’nin Hazırlamış Olduğu Ve 1 Ekim’de Yeniden Gündeme Getireceğini Açıklamış Olduğu Bu Kanun Teklifi İktidardan Gidecek Olan Akp ‘Nin Gider Ayak Çay Tarımına Atacağı Son Kazıktır.

                Bu Kanun Teklifi İktidardan Giden Akp’nin Çay Sektörünü Kendi Yandaşlarına Devretme Amacını Gütmektedir.

                Bu Çay Kanunu Yasalaşırsa Çay Üreticisi Kendi Tarlasında Köle Olacak Çaykur’da Yok Olacaktır.

                Geleceğimize, Çocuklarımızın Geleceğine Sahip Çıkmanın Tek Yolu Bu Kanuna Karşı Mücadele Etmektir.

                Çünkü Çaya, Çaykur’a Sahip Çıkmak Demek Geleceğimize Sahip Çıkmak Demektir.

                Gelin Hep Birlikte Bu Kanunu Engellemek İçin Mücadele Edelim

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur