Çaydan Önce Yoksulluk Çaydan Sonra Refah Var...

Ulusal Çay Konseyi 9. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Genel Kurul’da yeni yönetim kurulu üyeleri seçilip, çay sektörünün son durumu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Bu haber 2017-04-18 21:27:39 eklenmiş ve 464 kez görüntülenmiştir.

Ulusal Çay Konseyi’nin Genel Kurulu’nda konuşma yapan Çaykur Genel Müdürü ve Ulusal Çay Konseyi Başkanı İmdat Sütlüoğlu, “Çaydan önce yoksulluk vardı ama çaydan sonra bölgemize refah geldi. Ama bunu sürdürülebilir hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

 

 

“Rize Çayına Coğrafi İşaret Alacağız”

 

Genel Kurul’da konuşma yapan Rize Ticaret Borsası(RTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ulusal Çay Konseyi Başkan Yardımcısı Mehmet Erdoğan, “ 1984 yılında 110 bin ton kuru çay üretiyorduk. 1984’ten sonra özel sektörünün katılımıyla ülkemizde çay sektörü devasa boyutlara ulaşmıştır. Öte yandan çay sektöründe bir yasal zorunluluğun olmamasından dolayı çayımıza yeterli değer sağlayamadık” dedi.

 

Ulusal Çay Konseyi’nin hedefinin çay sektörünü her zaman daha ileriye taşımak olduğunu ifade eden Erdoğan, “ Çay sektörümüzü nasıl daha ileri taşırız, nasıl kaliteli yaparız, müşterilerimizi nasıl memnun ederiz sorunlarına çözüm bulmak için bugüne kadar çalıştık. Bundan sonrada daha da fazla çalışarak devam edeceğiz. Şu anda hali hazırda Türk çayı için çok önemli bir çalışma yürütüyoruz. Rize çayına coğrafi işaret almak için büyük bir adım attık. Ayrıca Rize kivisi ve Rize kavurmasına da coğrafi işaret almak için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarla memleketimizin insanlarının emeğine daha çok sahip çıkacağız. Coğrafi işaret uygulamasıyla çayımıza, kivimize ve kavurmamıza büyük katma değer kazandıracağız” dedi.

 

“Bölgemize Çaydan Sonra Refah Geldi”

 

Çaykur Genel Müdürü ve Ulusal Çay Konseyi Başkanı İmdat Sütlüoğlu Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Konsey olarak bu zamana kadar kıt imkanlarla çalışmalarımızı sürdürdük. Konseyimiz çay sektörünün önemli aktörlerinden bir tanesidir. Bu zamana kadar çayla ilgili görevlerini en iyi şekilde yapmıştır. Bizim bölgemizde çaydan önce ve çaydan sonra hayat var.Çaydan önce yoksulluk vardı ama çaydan sonra bölgemize refah geldi. Ama bunu sürdürülebilir hale getirmemiz gerekiyor.Biz çayımızın sürdürülebilir olması için çalışmalar yapıyoruz. Çayımız daha çok içilsin istiyorsanız kalitesini yükseltmeliyiz. Kaliteyi yakalayabilirsek çayın geleceği açık olur. Bunun için kendimize çeki düzen vermeliyiz” dedi.

“Organik Çayla Birlikte Bölgemiz

Tarım ve Turizm Alanında Cazibe Merkezi Olacak”

 

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin organik havza ilan edilmesinin önemini vurgulayan Sütlüoğlu, “Organik çay bölgemiz için çok önemli, inşallah önümüzde ki yıl tamamen bütün bölgeye uygulanacak. Unutmayalım çayımıza büyük katma değer kazandırılacak. Dolayısıyla bölgede ki insanın refahı yükselecek. Çayımız organik olursa bütün her şey organik olacak. Ve burada üretilen her şeyi daha yüksek fiyata satabilecekler. Bölgemiz hem tarım ürünleri bakımından hem de turizm bakımından cazibe merkezi haline gelecek” dedi.

 

 

 

“Bütün Çay Sektörünü Kucaklayacak Bir Çay Kanunu Çıkacak”

 

Bütün çay sektörünü kucaklayacak bir çay kanunun tasarısının hazırlandığını belirten Sütlüoğlu, “Tasarının hızlı bir şekilde çıkması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik çok destek verdi. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum.Kanunla birlikte çay sektöründe yaşadığımız birçok soruna çözüm bulacağız inşallah. Bunlardan en önemlisi kaçak çayın önüne geçilecek, yaşlanmış çay bahçelerimiz yenilenecek ve devletin ilan ettiği çay fiyatından düşük çay alınamayacak. Böylelikle üreticimizin mağduriyeti önlenmiş olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından Ulusal Çay Konseyi’nin yeni yönetim kurulu oy birliğiyle seçildi.

 

Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu aşağıdaki gruplardan oluşmuştur.

 

Tarım Alt Grubu:

Nevzat Paliç- Rize Ziraat Odası

Mustafa Demirci- Çayeli Ziraat Odası

 

Ticaret Alt Grubu:

Mehmet Erdoğan- Rize Ticaret Borsası

Dilaver Demir- ÇAYKUR   

     

Sanayi Alt Grubu:

Şaban Aziz Karamehmetoğlu- Rize Ticaret ve Sanayi Odası

Resul Okumuş- Okumuş Çay

 

Araştırma ve Meslek Kuruluşları:

İmdat Sütlüoğlu- ÇAYKUR

Erdal Saral- ÇAYSİAD

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı:

Muharrem Selçuk- Gıda ve Kontrol Genel Müdürü

 

 

 

Kaynak:http://www.rtb.org.tr/haber/caydan-once-yoksulluk-caydan-sonra-refah-var

 

ETİKETLER : Rize ulusalçay konseyi çaykur
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2018 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
caykur
GüneysuHaber