Rize’de 10 ton küçük boy hamsi 'ya el konuldu...


Bu haber 2022-12-20 02:53:54 eklenmiş ve 169 kez görüntülenmiştir.

 Rize’de 10 ton küçük boy hamsi ’ya el konularak balık unu ve yağı fabrikasına gönderildi.

 

Rize İl  tarım ve orman müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Rize’de Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli eşliğinde Fındıklı ve Ardeşen İlçe Müdürlüğümüz su ürünleri kontrol ekiplerince 18.12.2022 tarihinde İlimiz Pazar İlçesi ile Fındıklı İlçesi arasında bulunan bütün karaya çıkış noktası ve balıkçı barınaklarında denetimler yapılmıştır.

 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin 17. Maddesinde "Avlanabilir asgari boyları ve ağırlıkları belirtilen türlerden; hamsi, sardalya ve istavritte ağırlıkça %15, diğer su ürünlerine ise ağırlıkça %5 oranında küçük boylara istisna tanınır." ve "... Avlanabilir asgari boyları ve ağırlıkları belirtilen su ürünlerinin daha küçüklerinin avlanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkarılması, nakledilmesi ve satılması yasaktır." hükümleri mevcuttur.

 Bu kapsamda Fındıklı İlçesi Yeniköy Balıkçı Barınağı içerisinde bulunan nakil vasıtasında yapılan denetimde hamsi balığının %50 oranında avlanabilir boyun altında olduğu tespit edilmiştir. Nakil vasıtası sürücüsüne idari para cezası uygulanmıştır.

  1380 sayılı Su Ürünleri Kanununun 34 üncü maddesinde;

 "a) El konulan canlı olmayan su ürünlerinden insan tüketiminde veya sanayide kullanılması mümkün, ancak muhafaza edilmesi mümkün olmayanlar, el koyma işlemini gerçekleştiren görevlilerin ihtiyaç duyması halinde en yakın Bakanlık laboratuvarında veya kamu kuruluşlarında görevli veteriner hekim, Hükümet, belediye veya sağlık merkezi tabiplerinden birine muayene ettirilir.

 Tüketiminde veya kullanılmasında sakınca görülmeyenler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açık artırma suretiyle satılır.

 Ancak satışa sunulan su ürünlerinden asgari avlanılabilir ağırlıktan ve boy uzunluğundan küçük olanlar ile av yasağı döneminde avlanmış olanlar perakende satılamaz, yem sanayi hammaddesi olarak satılabilir." hükümleri bulunmaktadır. Bu kapsamda el konulan 10.000 kg ürün balık unu ve yağı fabrikasına gönderilmiştir.

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur