THY İkram Menüsünde Yer Alan Çay Artık “RİZE ÇAYI” Adıyla Sunulacak.

THY ile yolculuk yapacak milyonlarca insan artık Rize’nin ismini hafızalarına kazıyacak.
Bu haber 2023-04-30 01:24:49 eklenmiş ve 48 kez görüntülenmiştir.

Rize Valisi Kemal ÇEBER’in uzun süredir yürüttüğü çaba ve görüşmeler sonunda neticelendi.

Dünyanın en çok noktaya uçan havayolu şirketi unvanına sahip Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram menüsünde yer alan çay artık “RİZE ÇAYI” adıyla sunulacak.

Birkaç ay evvel Valimizin bizzat kaleme aldığı aşağıdaki mektupla, THY yönetimine taşıdığı RİZE ÇAYININ HAKKININ TESLİMİ konusu yine aşağıda yer alan menülerde görüldüğü gibi yurtiçi ve yurtdışı tüm uçuşlarda çayın Rize Çayı olarak ikramı şeklinde sonuçlandı…

Vali Kemal Çeber, Rize’nin tanıtımı için çok önemli olan bu konu için THY’ye bulunduğu istekte; Rize olarak çayımızın ulusal ve uluslararası tanınırlığını çok önemsediklerini ve bunun için gayret ettiklerini ifade ederek, bu alanda ‘Rize Çayı’nın coğrafi işaretini aldıklarını hatırlattı.

THY'nin ikram menüsünde ilimizin en önemli geçim kaynağı, sosyal kültürel değeri ve coğrafi işaretli ürünü olan çayın ‘RİZE ÇAYI’ olarak isimlendirilmesini arzu ettiklerini kaydetti. Bunun hem tanıtım çalışmalarına destek vereceğini hem de ülkemizde çay üretiminin %72'sini teşkil eden, dünyada üzerine kar yağan tek çay olan, içinde hiçbir kimyasal kullanılmayan, kendisine has aroması bulunan Rize çayına anlam katacağını ifade etti.

Vali Çeber, çayın coğrafi işaret tesciline uygun olarak RİZE ÇAYI adıyla sunulmasının; hem bir doğrunun tespiti, hem tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi, hem de Rizelinin hakkının teslimi olacağını ve bunun tüm hemşehrilerini mutlu edeceğini belirtti.

Vali Çeber’in bu girişimi üzerine Türkiye'nin küresel bayrak taşıyıcısı olan ve dünyada en fazla uluslararası noktaya uçan THY yolcularının yüksek irtifada içini ısıtan lezzet Rize çayı olacak. Bu sayede THY ile yolculuk yapacak milyonlarca insan artık Rize’nin ismini hafızalarına kazıyacak.

Vali Çeber uzun süredir devam eden girişimlerinin olumlu neticelenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek çayımız için çok önemli olan ve çayımıza seviye atlatan bu gelişmenin Rize’mize ve çay üreticilerimize hayırlı olmasını diledi.

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Rize Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Gündem
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber