RTEÜ Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü Tarafından Azerbaycan'a Teknik Gezi Düzenlendi…

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından 21-26 Mayıs 2023 tarihlerinde Azerbaycan'a teknik gezi düzenlendi.
Bu haber 2023-06-02 19:25:48 eklenmiş ve 524 kez görüntülenmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü tarafından 21-26 Mayıs 2023 tarihlerinde Azerbaycan'a teknik gezi düzenlendi.

 

Teknik gezinin ilk gününde Lenkeran'daki Osaküçe ve Sinovli bölgelerinde yer alan çay plantasyonlarında toprak yapısı, gübreleme, hasat, yeni bahçelerin tesisi ve fidan üretimine yönelik mevcut durum incelemesi yapıldı. Bu kapsamda Rektör Yardımcımız ve Çay İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Mete Avcı, Ziraat Fakültemiz Dekanı ve Çay İhtisaslaşma Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, Çay ve Çay Ürünleri Araştırma Merkezi Müdürü ve Çay İhtisaslaşma Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Keziban Yazıcı, Çay İhtisaslaşma Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Ali Paşa Hekimoğlu ile Öğr. Gör. Nergiz Dila Şenol Özdoğan, Öğr. Gör. Yasemin Yavuz Abanoz ve ÇAYKUR Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ayhan Haznedar’ın yer aldığı ekip, Lenkeran Tarım İl Müdürü Hasanov İlgar Feyzioğlu, Azerbaycan Meyvecilik ve Çaycılık Araştırma Enstitüsü Lenkeran Çay Fidanlık Şefi Abdullayev Ferman, Beta Çay Lenkeran Fabrika Müdürü Murat Mutlu ve teknik personelle bir araya geldi.

 

Teknik gezinin ikinci gününde Osaküçe ve Sinovli alanlarında yer alan çay bahçelerinin mevcut durumu, iyileştirme çalışmaları ve olası iş birliklerine yönelik toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantıya proje ekibimiz ile birlikte Azerbaycan Meyvecilik ve Çaycılık Araştırma Enstitüsü Lenkeran Çay Fidanlığı Şefi Abdullayev Ferman, Beta Çay Genel Müdürü Celal Uğur, Beta Çay Lenkeran Fabrika Müdürü Murat Mutlu, Beta Çay Ziraat Mühendisi İsmail Öztürk ve Astara Çay İşletme Şefi Vusal Ahmadov katıldı.

 

Programın ardından Azerbaycan Meyvecilik ve Çaycılık Araştırma Enstitüsü Lenkeran Çay Fidanlığına ziyaret gerçekleştirildi. Abdullayev Ferman ve Seleksiyon Şube Müdürü Dr. Sabir Ramazanov enstitüye ait çay genotipleri ve örnek bahçeler hakkında ekibimize bilgi verdi.

 

Ziyaretin ardından Astara Çay firmasının Astara şehrinin Hirkan bölgesinde yer alan çay plantasyonları ve çay fabrikası ziyaret edilerek değerlendirildi. Teknik gezinin ikinci günü Osaküçe alanında yer alan çay bahçelerinde çırpma budamasının uygulamalı olarak gösterilmesiyle sona erdi.

 

Programın üçüncü gününde Osaküçe’de yer alan çay plantasyonlarında hasat ve hasat sonrası işlemlerin değerlendirilmesi amacıyla yerinde inceleme yapıldı.  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mete Avcı çay plantasyonunda üniversitemiz adına hatıra çay fidanı dikimi gerçekleştirdi.

 

Azerbaycan’a düzenlenen teknik ziyaret kapsamında, Bakü Büyükelçiliğimiz de ziyaret edilerek, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı ve Türkiye Cumhuriyeti Tarım Müşaviri Hakan Kalender ile Azerbaycan çay sektörünün mevcut durumu ve üniversiteler arası iş birliklerine yönelik değerlendirmeler yapıldı. Verimli geçen ziyaretler sonucunda ileride yapılacak iş birliklerine yönelik önemli adımlar atıldı.

 

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur