RİHO'da Hafızlık Proje Sınıflarında Yeni Dönem Başladı...

Rize İmam Hatip Ortaokulu Hafızlık Proje öğrencileri okul eğitimlerini hafızlıkla taçlandırıyor
Bu haber 2023-06-21 00:06:35 eklenmiş ve 99 kez görüntülenmiştir.

 

Rize İmam Hatip Ortaokulunda örgün eğitimlerine devam eden öğrenciler, "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık" projesi kapsamında Kur'an-ı Kerim'i de ezberleyerek akademik bilgilerini hafızlıkla taçlandırıyor.

 

Rize İmam İmam Hatip Ortaokulu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık" projesini 2016 yılında uygulamaya koydu.

 

Projeye dahil olmak isteyen öğrencilerden hafızlığa ilgisi ve kabiliyeti olan 53 öğrenci, okulda kurulan komisyon tarafından sınav ve mülakatla seçilerek hafızlık eğitimine ilk adımını attı.

 

Bu kapsamda öğrenciler, 5. sınıfa başlamadan önce yaz tatilinde 6 haftalık yoğun bir programla Kur'an-ı Kerim'i yüzünden seri okuma, dudak talimi ve tecvit eğitimleri alacak. 5. sınıfın birinci döneminde haftada 9 saat Kur'an-ı Kerim dersi alarak hafızlığa hazırlık sürecini tamamlayacak olan öğrenciler, ikinci dönemde ezbere başlayarak Hafızlığa adım atacaklar.

 

Hafız adaylarının, 6. sınıfta örgün eğitimlerine bir yıl ara vererek proje kapsamında iş birliği yapılan Rize Zavendikli Mustafa Hoca Kopuzlar Kur'an Kursunda hafızlık eğitimini tamamlaması bekleniyor. Proje kapsamında okulda 7. sınıfa devam eden yaklaşık 30 öğrenci hafızlığını tamamlayarak ezberini pekiştirme sürecine geçti.

 

Yeni eğitim döneminin açılışına katılan Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyerek, geleceğimizin teminatı öğrencilerin milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller olarak yetiştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Çakmakçı, yeni eğitim öğretim yılında kurslarda eğitim gören tüm öğrencilere ve onları yetiştiren Kur’an kursu öğreticilerine başarılar diledi.

 

"Geleceğin hafız doktorlarını, mühendislerini yetiştiriyoruz"

 

Rize Merkez İHO Proje Kur'an Kursu Yöneticisi ve Rize Hafızlar Derneği Başkanı Mustekim Kaba da projeyle inancını, milli, manevi ve ahlaki değerlerini özümseyen, sadece Kur'an-ı Kerim'i ezberleyen değil aynı zamanda onu idrak eden, anlayan ve hayatına tatbik eden bireyler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

Projenin öğrencilerin akademik başarılarını ıskalamadığını vurgulayan Kaba, 6. sınıfta hafızlık eğitimi sebebiyle protokole uygun olarak öğrencilerin okuldaki eğitimlerine bir yıl ara vererek Kur'an kursunda hafızlık eğitimine devam ettiklerini anlattı.

 

"Öğrencilerimiz hafızlığa hazırlık sürecinde talim, tecvit, Kur'an-ı Kerim ve dini bilgilerini tamamlamış oluyorlar. Bir sonraki adımda Osmanlı usulüne uygun olarak hafızlıklarına başlıyorlar. Kur'an-ı Kerim'de 30 cüz, her cüzde de 20 sayfa var. Her cüzün son sayfasından başlayarak ezberliyorlar. 30-35 gün içerisinde bunu tekrar yaparak ezberledikleri sayfaları artırıyorlar. Kardeşlerimiz yaklaşık 1-2 yıl süre içerisinde hafızlığını tamamlıyorlar. Son yılda hafızlığının haslamasını yaparak ortaokulla birlikte hafızlığını da bitirmiş bir şekilde mezun oluyorlar."

 

Mustekim Kaba, geleceğin hafız doktorlarını, mühendislerini ve öğretmenlerini yetiştirdiklerini belirterek, "Kadim İslâm medeniyetimizde bir taraftan iyi bir müfessir, muhaddis ama onun yanı sıra astronomi, tıp gibi bilimlerle uğraşmış birçok büyüğümüz var. Öğrencilerimizi geleceğin İbn-i Sina'sı, Ali Kuşçu'su, Harezmi'si, Biruni'si olarak göreceğiz. Bu şekilde baktığımızda öğrencilerimiz bizlere umut aşılamakta. Kadim İslam medeniyetimizle geleceğe birlikte bakmak istiyoruz. Bu sebeple projeyi çok önemsiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

 

Öğrencilerin kursta okul derslerini aksatmadığını  vurgulayan Okul Müdürü Zeki Kuvel ise, "Kurstaki öğretmenleriyle okul derslerine devam ediyorlar. Okulda kurduğumuz komisyonla bu öğrencilerimizi sınava alıyoruz ve başarılı olan öğrencilerimizi bir üst sınıfa geçiriyoruz. Ara vermek sadece hafızlığa odaklanmak değil, her ikisini de devam ettirmek." ifadelerini kullandı.

 

Fen Bilgisi öğretmeni Halit Ağıralioğlu da öğrencilerin hafızlık eğitimlerinin yanı sıra akademik gelişimlerini artırmak için gayret ettiklerini dile getirdi.

 

 

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
HAYIR

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur