Mayıs Ay'ı Yaş Çay Rekoltesi 445 Bin Ton Olarak Gerçekleşti.

Mehnet Erdoğan ;2023 yılı birinci sürgün yaş çay sezonunda Çaykur 195 bin ton, özel sektör 250 bin ton yaş çay alımıyla yaklaşık birinci sürgün rekoltesi 445 bin ton olarak gerçekleşti.
Bu haber 2023-06-27 00:49:41 eklenmiş ve 97 kez görüntülenmiştir.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan 2023 yılı birinci sürgün yaş çay sezonu hakkında Borsa Meclis Toplantısı’nda değerlendirmelerde bulundu.

 

2023 yılı birinci sürgün yaş çay sezonunda Çaykur 195 bin ton, özel sektör 250 bin ton yaş çay alımıyla yaklaşık birinci sürgün rekoltesi 445 bin ton olarak gerçekleşti. Geçmiş yıllara kıyasla yaş çay kalitesinin yüksek ve verimli bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim.

 

Tahminlerime göre bu sene sonu toplam çay rekoltesi 2022 yılının rekoltesine yakın çıkacaktır. Şunu da ifade etmeliyim ki pandemi öncesine göre %50 oranında yabancı işçi azaldı. Havaalanının ilimize kazanımlarını burada gördük. Yabancı işçiye çayını toplatmaktansa üretici kendi çayını kendi topladı. Tabi yabancı işçiye gidecek büyük miktar para ilimizde kaldı. Bu çok sevindirici bir gelişme oldu. Unutmayalım ki bizler kendi çayımızın tamamını toplayabilecek potansiyeldeyiz.

Ayrıca yaklaşık 1 ay süren yaş çay alım sezonunda fiyat dalgalanması yaşanmadı. Müstahsillerimiz çayını satarken ve çay parasını alırken sorun yaşamadı. Özel sektör taban fiyat ve taban fiyat üzeri alımlar gerçekleştirdi.

Şunu herkes bilsin ki bizler taban fiyattan alımlar için elimizden geleni yapacağız. Çay sektörü piyasasını bozan kişiler elbette çıkacaktır bunları ifşa etmekten çekinmeyeceğim.

 

Bizler müstahsilinden sanayicisine kadar herkesin mutlu olduğu bir sistem kurmak istiyoruz. Bu sistemi bozmak isteyeninde karşısında durmaktan çekinmeyeceğim.

Göreve geldiğimiz günden itibaren hedefimiz yürüyen sürdürülebilir bir çay sektörü kazandırmaktır. Bu zamana kadar çok iyi adımlar attık. İlimize Çay İhtisas Borsası’nı Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi(ÇAYMER) ve Çay Çayşısı’nı kazandırdık.  İlimizin yegane ürünü çayın gelişimi için büyük hizmetler yaptık. Bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Çayımıza ve Rizemize katma değer kazandıracağız.

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Rize Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
HAYIR

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur