RİHAD'dan Kurban Bayramı Mesajı

Rihad BaşkanıMustekim KABA, Kurban Hz. İbrahim, Hz. Hacer ve Hz. İsmail’in baba, anne, evlad sevgisi ile Hakk’a bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünyadır. Asıl kurban her daim Hakk’a yakın olmaktır. Asıl bayram, bayram yapamayan gariplerin bayramı olmaktır. Kurbanınız ve bayramınız mübarek olsun.
Bu haber 2023-06-30 02:45:20 eklenmiş ve 137 kez görüntülenmiştir.

Rize Hafızlar Derneği (RİHAD) Başkanı Mustekim Kaba, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı günlerinin Hz. İbrahim’in duasıyla müminlerin tek yürek, tek vücut oldukları, aynı iman ve aynı ruhla mübarek ve mukaddes topraklara geldikleri, tek parça örtülerine bürünerek her türlü ayrıştırıcılığı bıraktıkları, tek merkezde, Kabe’de tavaf ettikleri, tek meydanda Arafat’ta toplanarak hac farizasını yerine getirdikleri mübarek zaman dilimleri olduğunu belirtti.

 

“Kurban Bayramı günleri aynı zamanda bütün müminlerin İbrahimi bir arayışla Rabbimizin kendilerine lütfettiği nimetlere şükranlarının bir ifadesi olarak kurban ibadetini eda ettikleri mübarek vakitlerdir” diyen Kaba, şunları kaydetti: “Kurban ibadeti yerine getirilirken dua olarak okunan ayet-i kerimeler, hiç kuşkusuz müminlere her fırsatta teslimiyet ruhunu hatırlatmaktadır. Kurban, Allah’a teslimiyetin ifadesidir. Ancak bu teslimiyet sadece Rabbimize olmalıdır.

 

Bugün üzerinde durmamız gereken, teslimiyetimizi ne kadar Rabbimize yöneltmekte olduğumuzdur. Bugün muhasebesini yapmamız gereken nefislerimizin zafiyetlerine, heva ve heveslerimize ne kadar esir olduğumuzdur. Teslimiyet ruhundan yoksunlaştıkça Müslümanların hangi belalarla, hangi fitnelerle, hangi desiselerle karşılaştığı, bunların neticesinde Allah’ın lütfettiği kurban kanı yerine nice mümin kanının aktığı artık fark edilmelidir. Aynı şekilde müminlerin haline bakarak nice güç odaklarının müminlerin kanı üzerinden nasıl güç devşirmekte olduğu, müminleri birbirine yakın eden iman kardeşliğinin zedelenerek nasıl kavgaya ve düşmanlığa dönüştürüldüğü bilinmelidir. Kurbanlarımız ve bayramlarımız mümin kalpler arasında ülfet ve muhabbeti gerçekleştirmeli, müminler İslam dünyasında çıkartılmak istenen her türlü fitneye, fitnenin getireceği kargaşa, huzursuzluk ve felaketlere karşı uyanık olmalı, bütün bunlara basiret ve ferasetle karşı çıkmalı ve fırsat vermemelidir.”

 

Kurban Bayramı’nın bir yüzünün öte dünyaya, bir yüzünün bu dünyaya, bir yüzünün geçmişe, bir yüzünün de geleceğe dönük olduğuna dikkat çeken Kaba, “Dinimizin en önemli ibadetlerinden olan hac ve kurban ibadetinin eda edildiği Kurban Bayramı günleri bizlere çok güçlü, çok cepheli ve çok anlamlı bir şekilde bir borç, bir sevinç, bir duygudaşlık ve bir bilinç olarak kendi öz mesajını her yıl duyurmaktadır. Kurban Bayramı’nın metafizik yönü, Hz. İbrahim’den gelen tarihi ciheti, toplumsal vechesi ve nefislerimizi sürekli terbiye ederek geleceğimizi inşa etme özelliği sayesinde bizleri hem Rabbimize, hem mümin kardeşlerimize hem de tüm insanlığa yakınlaştırmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

 

"Darda ve Zorda Kalan Müslüman Kardeşlerimizi Unutmamalıyız"

 

Bütün Müslümanların Kurban Bayramı dolayısıyla şüphesiz birbirlerini tebrik edeceğini dile getiren Kaba, “Geçmişi hatırlama, birbirini tanıma, kendimizi bilme, yardımlaşma ve dayanışma, bu bayram vesilesiyle nail olduğumuz ilahi lütuflar olacaktır. Ancak bu bayram vesilesiyle darda ve zorda kalan Müslüman kardeşlerimizi, dünyanın muhtelif yerlerinde büyük acı ve ıstırap yaşayan, zulme uğrayan mazlum ve mağdur kardeşlerimizi asla unutmamalıyız. Onların yürek yakan durumlarına çareler üretmek, mazlumiyetlerini ortadan kaldırmak ve tekrar özgürlüklerine kavuşmaları için cehd göstermek Müslümanlar olarak hepimizin boynunun borcudur” ifadelerini kullandı.

 

"Kurban Bayramı Müminleri Birliktelik Şuuruna Erdirmeli"

 

“Biz Müslümanlar, hac ve kurban borcumuzu yerine getirirken, kendi ellerimizle var ettiğimiz zindanlarımızı aşamadığımız için yazılmakta olan tarih bizi bugün İslam dünyasının içine girdiği girdaptan mesul görecektir” diyen Kaba, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bunun içindir ki kesilen her kurban, akan her kurban kanı, yüzyıllar boyunca varlığımızın bekası için verdiğimiz kurbanları hatırlatmalı, yüreklerimizi bu ateşle yakmalı, önümüzü kuvvetli bir ışıkla aydınlatmalı ve müminlerin kanlarının akmasını önlemeli, İslam coğrafyasında akan kan ve göz yaşını dindirmelidir. Kurban Bayramı müminleri birliktelik şuuruna erdirmeli, mümin gönüller İslam’ın barış mesajını kavramalı ve ‘ancak müminler kardeştir’ düsturunca kardeş ve ümmet olma bilincine ermelidir.

 

"Kurban; Sadakattir, Teslimiyettir, Paylaşmaktır, Kardeşliktir, Vuslattır"

 

Bugün Bayram. Gelin bugün daha çok sevinelim. Sevincimizi kardeşlerimizle paylaşalım. Yokluktan korkmadan dağıtalım. Mutluluğumuzu ikram edelim. Bayram yapamayanlara bayram olalım. Ta ki Bayramımız bayram olsun. Kurbanımız Allah' a yakınlık olsun. Ülkemiz ve Gönül Coğrafyamız Hz. İbrahim ile başlayan ve Hatemu’l-Enbiya ile süreklilik kazanan bu bayramların rahmet ve huzurundan mahrum kalmasın. İmanı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde birleştirerek İslam ümmetine süreklilik kazandıran her bayram bir umuttur. Bu sevinç ve umut Hz. İbrahim’in sadakati, Hz. İsmail’in teslimiyeti ve Hatemu’l-Enbiya’nın merhameti ile birleşerek kalbinizden ve hanenizden eksik olmasın.

 

Her yıl ruhlara ve gönüllere sevinç ve müjde taşıyan; inancımıza, ibadetimize ve tarihimize can veren Kurban Bayramımız mübarek olsun. İnsanlığın maruz kaldığı tüm belaların def’ine vesile olsun. Rabbimizin razı olduğu yeni bir anlam arayışının başlangıcı olsun.

 

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin yurt dışındaki millet varlığımızın, gönül coğrafyamızın ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramlarını tebrik ediyor, bayramın başta ülkemiz olmak üzere alem-i İslam’ın ve topyekun insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyor, en güzel dilek ve dualarla selam, hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

 

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Hasan Çelik 2023-06-30 13:29:12
Allah razı olsun hocalarım. Hayırlı bayramlar
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİNİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
HAYIR

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur