CHP RİZE İL BAŞKANI DENİZ: YEREL SEÇİMLERDE BAŞARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

Türkiye’de bir ittifak kültürünün gelişmeye başladığını ve kültürün yerel seçimlerde de devam edeceğini belirten Başkan Saltuk, “Genel merkezlerin açıklamalarının satır aralarına baktığımız zaman il ve ilçelerde ittifakların yapılabileceğini söyleniyor.
Bu haber 2023-09-21 12:53:20 eklenmiş ve 120 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize’de parti olarak artan bir başarılarının olduğunu ifade ederek bu başarıyı yerel seçimlerde de devam etmek için çalışacaklarını söyledi.

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, yaklaşan yerel seçimler öncesi değerlendirmelerde bulundu. Parti olarak Rize’deki başarıyı artırmak için çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Başkan Saltuk, “2023 seçimlerinde Rize’de 46 yıl sonra ilk defa Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili çıkardı. Bu çok önemli bir gelişme insanların da toplumsal ve siyasal hafızlarında yer edindi. Ortada bir başarı öyküsü var. Aslında 2019 yerel seçimlerinde baktığınız zamanda da AKP’nin Rize’de gerilemiş olduğunu görürsünüz. Örneği Fındıklı ilçesi Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kazanıldı 25 yıla yakın bir süreden sonra Fındıklı Belediye başkanlığı seçimi kazanıldı. Ayrıca AKP üç yerde daha seçim kaybetti. MHP tarafından kazanıldı. Doğal olarak baktığımız zaman AKP’nin 2009 yerel seçimlerinde bugüne zaten gerilemiş olduğunu görüyoruz. Hem 2019 yerel seçimlerinden sonra meydana gelen gerileme var. Hem de 2023 seçimlerinde milletvekili seçimlerinde AKP’nin kaybetmiş olduğu bizim kazanmış olduğumuz bir milletvekili var. Siyasal süreç içerisine baktığımı zaman zaten Rize’de gerileyen bir AKP olduğunu görüyoruz.  Yerel seçimlerde başlayan gerileme bunun en pik noktası olarak da milletvekili seçimlerinde yaşanan olaydır. Bunların hepsini bir arada tuttuğunuz zaman genel havanın dışında baktığınız zaman Rize’de muhalefet olarak ciddi bir moral yüksekliğinin olduğunu görüyoruz. 2019’dan bugüne gelen süreç 2023 seçimlerinde pekişen süreç bir de bizim Fındıklı Belediyesi’nin yapmış olduğu il ve ilçelerde memnuniyetle karşılanması örnek bir model haline dönüşmüş olması bu da doğal olarak insanları bizim önümüzdeki süreçte daha iyi seçimlerde başarı elde edeceğimizin önemli göstergesi haline dönüşmüş oluyor.” dedi.

HEDEFİMİZ DAHA ÇOK BELEDİYE KAZANMAK

Rize’de şuan bir belediyede CHP olarak hizmet verdiklerini ve bu sayıyı 2024 seçimlerinde artırmak istediklerini kaydeden Saltuk, “Şuanda alınabileceğini düşündüğümüz 5’e yakın ilçemiz var. Bunların üzerine çalışma yapacağız. Başka yerlerde de AKP’nin kaybetmesi noktasında birlikte yola çıktığımız yan yana siyaset yapmak alışkanlığını edinmiş olduğumuz diğer partilerdeki arkadaşlarımızla başka yerlerde ittifak olmasa da biz Rize yerelinde ittifak yapacağımızı düşünüyoruz. Öyle olacağına da inanıyoruz. Bizim kazanmayı düşünmüş olduğumuz 5 ilçenin dışında geriye kalan 7 ilçenin tümünde de diğer paydaşlarımızla beraber ortak yapacağımız çalışmalarla buralardaki belediyelerin AKP’nin elinden alma sürecini ortak bir strateji hedefliyoruz.” diye konuştu.

SEÇİMDE İTTİFAKLAR DEVAM EDECEKTİR

Türkiye’de bir ittifak kültürünün gelişmeye başladığını ve kültürün yerel seçimlerde de devam edeceğini belirten Başkan Saltuk, “Genel merkezlerin açıklamalarının satır aralarına baktığımız zaman il ve ilçelerde ittifakların yapılabileceğini söyleniyor. Bunlar genel merkezler tarafından yok sayılabilen olay değil. Şuan ki tartışmalar ne olursa olsun ne söylenirse söylensin birçok ilde ve ilçede yeniden ittifakların kurulacağını görüyorum çünkü bu bir dayatma oluyor. Seçmenler bunu bizlere dayatacak. Bizlere dayattığı içinde doğal olarak herhangi farklı bir açılıma girileceğini düşünmüyorum. İnsanlar 5 yıl boyunca bu ittifak ile bir şeyler elde edilebileceği konusunda bir kültürel ve bilinçsel bir şey oluştu. Birkaç liderin düşüncesiyle bunun ortadan kalkacağını düşünmüyorum. Yerel seçimde de ittifakların hayat bulacağını düşünüyorum. Çünkü AKP’de ittifak partisidir. İttifaklar ile yürüyen bir parti bizlerde ittifaklar ile yürüyen bir partiyiz. Ben bu sürecin böyle devam edeceğine inanıyorum. Belki 2023 seçimlerinde beklenilen bir sonuç elde edilememiş ama en azından birlikte davranabilme birlikte seçime girebilme yeteneğini farklı geleneklerden gelen siyasi yapıların birlikte seçime girebilme yeteneği gelişmiş oldu. Bence bu önemli bir kazanım bu önemli kazanımın bu süreç içerisinde devam edeceğini düşünüyorum. “ şeklinde konuştu.

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur