Rize'de "Tarihte ve Günümüzde Kudüs" Konferansı düzenlendi...

Rize'de "Tarihte ve Günümüzde Kudüs" Konferansı düzenlendi
Bu haber 2023-10-16 02:16:20 eklenmiş ve 290 kez görüntülenmiştir.

Rize Hafızlar Derneği (RİHAD) tarafından düzenlenen ve Tarihçi – İmam Hatip Mahmut Selmani Sarı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Tarihte ve Günümüzde Kudüs” başlıklı konferans, 13 Ekim 2023 Cuma günü Rize İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 Rize İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleşen Konferansa, Rize Hafızlar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, okul idarecileri, hafızlık hazırlık öğrencileri ile hafız öğrencilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

 Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Rize İmam Hatip Ortaokulu Müdürümüz Zeki Kuvel, yaptığı selamlama konuşmasında İslam'ın şiarlarından olan Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın önemine dikkat çekerek her bir Müslümana düşen sorumlulukların bulunduğunu belirtti.

 Rize Hafızlar Derneği Başkanı Mustekim Kaba, Kudüs meselesine söylemlerle sahip çıkıldığı gibi maddi ve manevi olarak eylemlerle de destek olunması gerektiğini belirtti. Müslümanım diyen herkesin Kudüs için yapabilecek bir şeyinin olduğunu söyleyen Kaba, Kudüs ve Gazze özelinde farkındalık oluşturmak için yapmış oldukları etkinliğe katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

 Ardından konferansa geçildi. İmam Hatip Mahmut Selmani Sarı, teşekkür ve dua ile başladığı konuşmasının ilk kısmında Kudüs ve Aksa'nın değerinden bahsetti. Ardından tarihten bugüne Kudüs'teki durumu kısaca özetleyen Sarı, Kudüs’ün genel yapısına, geçmişten günümüze bölgede yaşanan siyasi ve sosyal olayların İslam ve Türk coğrafyasına etkilerinden bahsederek konferansını sürdürdü.

 Hz. Peygamberin tavrı, Hz. Ömer’in tavrı Salahaddin-i Eyyubi’nin tavrı, Yavuz Sultan Selim’in tavrı, bizim tavrımız diyen Sarı, Kudüs’ün Yahudiler için önemine değinerek, Hz.Davud’un muhteşem krallığının başkenti oluşu, Ahit sandığının bu şehirde olması, Tevrat’ın bu şehirde olması (Kaybolan Tevrat rulolarının bulunması), Mabedin, -Süleyman Mabedinin- (Mabedi Hz. Süleyman inşa ediyor) Beytul Makdis’in bu şehirde olması. Babil sürgünü sonrası ilahi olmalılar. Diaspora Yahudilerinin temel özlemi, Tüm insanlığı köle kılacak, kurt ile kuzuyu yan yana yaşatacakları yeni Kudüs’ün Dünya’nın, Siyonizmin (Siyon dağının) başkenti oluşu, Ana yurda özlem odağı dedi.

 Türkiye’nin her bir yerinde eylemlerde, protestolarla elimizle düzeltemediğimiz şeyi dilimizle düzeltmek için, kalbimizle buğz etmek için duruşumuzu, şeklimizi, rengimizi Allah katında ve kul katında göstermek için bu etkinlikte bu tür programlar düzenleniyor. Etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür eden Sarı, Kudüs davası konusunda Müslümanlara düşen vazifeleri hatırlatarak konuşmasını sonlandırdı.

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Rize Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur