Ocaklı: Rize’nin ilçelerinde kent meydanı yapılmalı

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Bizim yeterince yeşilimiz var. Ama özellikle Karadeniz Bölgesinde ve Rize’de birçok ilçemizde kent meydanları eksik. Dolayısıyla millet bahçesi yerine Kalkınma Planında kent meydanlarına yer verilmelidir.” dedi.
Bu haber 2023-10-25 13:28:36 eklenmiş ve 105 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Onikinci Kalkınma Planı görüşmeleri sırasında Rize’nin birçok ilçesinde kent meydanlarının eksik olduğunu, millet bahçelerine ayrılan bütçenin öncelikle kent meydanlarının yapılması için kullanılması gerektiğini söyledi.

Kentsel yeşil alan konusunun Karadeniz’de çok önemli olduğunu vurgulayan Ocaklı, “Bunun Karadenizliler için karşılığı şu: biz sadece kendi yeşil alanlarımızın korunmasını, yeşil alanlarımızda şehirler oluşturulmamasını istiyoruz. Bizim yeterince yeşilimiz var. Ama özellikle Karadeniz Bölgesinde ve Rize’de birçok ilçemizde kent meydanları eksik. Dolayısıyla millet bahçesi yerine Kalkınma Planında kent meydanlarına yer verilmelidir.” dedi.

İmar rantiyeciliğine son verilmeli

12. Kalkınma Planında imar uygulamaları ile ilgili; katılımcılık, şeffaflık ve hakkaniyet ilkelerinden bahsedildiğini hatırlatan Ocaklı, “Bir örnek vermek istiyorum. Halkçı belediyecilik anlayışı olan Fındıklı Belediyemizde tek bir kişinin dahi bireysel plan tadilatı müracaatı bulunmamasına rağmen, Ak Partili belediyelerde meclis gündeminin yüzde 90’ını bireysel imar tadilatları oluşturmaktadır.  Burada rant yoluyla elde edilen bu uygulamaları Hükümetiniz engellemeyi düşünmekte midir?” diye konuştu. Yapı sahibinden bedel alınmak suretiyle kat sayısının artırılmasının imar kirliliğine neden olmasının yanı sıra belediyeler arasında gelir adaletsizliklerine de yol açtığını belirten Ocaklı, Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği, bu adaletsizliklere son verilmesini istedi. 

 

 

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2023 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur