Rize Sağlık Müdürlüğü'nden Nöropsikiyatri Alanında Türkiye’ye Örnek Proje

Rize Sağlık Müdürlüğü'nden Nöropsikiyatri Alanında Türkiye’ye Örnek Proje
Bu haber 2023-11-21 14:30:21 eklenmiş ve 268 kez görüntülenmiştir.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü'nün  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen “Rize İl Sağlık Müdürlüğü Mental ve Nöropsikiyatrik Ruh Sağlığı Hizmetleri Eğitim ve Danışmanlık Projesi ” Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezi'nde 26 mesleki personelin katılımıyla başladı.

Ülkemizdeki kalkınma ajanslarınca desteklenen bu alandaki ilk proje mahiyetinde olan ve Müdürlüğümüze nöropsikiyatrik alanda büyük bir güç kazandıracak ve Türkiye’ye örnek olacak olan  eğitimin açılış programı gerçekleştirildi.

Açılış törenine Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Mustafa Sever, Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Nörometrika Psikofizyoloji ve Nöropsikoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emeritus Prof. Dr. Sirel Karakaş, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Rize Temsilcisi Fatih Özdemir, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiçek Hocaoğlu, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Yüksel Sümeyra Naralan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. Mehmet Halit Baykal,

Rize Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ayşe Avcı ile ilgili şube müdürleri ve personeller katıldı.

Nöroloji ve ruh sağlığı alanında hizmet sunan psikiyatristler, nöroloji uzmanları, psikiyatri asistanları, psikologlar ve çocuk gelişimcilerin katılacağı “Nöropsikolojik Testler Eğitimi” kuramsal ve uygulamalı olmak üzere 6 gün toplam 48 saatlik sertifikalı eğitim programlarına katılım sağlayıp testleri uygulayıcı sertifikaları almaya hak kazanacaktır.

Neurometrika-ED/AG yükleniciliğinde Prof. Dr. Sirel Karakaş koordinasyonunda Prof. Dr. Emel Erdoğan Bakar ve Doç. Dr. Elvin Doğutepe tarafından düzenlenecek eğitim programı ile katılımcı meslek personelleri “Stroop Testi TBAG Formu, İşaretleme Testi, Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi B Formu, Sayı Dizisi Öğrenme Testi, İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Raven Standart Progresif Matrisler Testi, Çizgi Yönünü Belirleme Testi ve Boston Adlandırma Testi” sertifikalarını almaya hak kazanacaklardır.

İlimiz sağlık tesislerinde hali hazırda uygulanamayan Nöropsikiyatrik Testler Eğitimi gerçekleştirilecek proje sayesinde il genelindeki tüm mesleki çalışanlara verilecek sertifikalı eğitim ile uygulanabilecek, bu nedenle vatandaşlarımızın il dışına veya özel sağlık kuruluşlarına başvurmalarına gerek kalmayacaktır.

Test uygulanan bireylerin erken tanı alması ile birlikte erken tedavi uygulanabileceği için vatandaşların tedavisi için uygun klinik, uygun psikiyatrik muayene veya destekleyici hizmetler vb. arayışlara girmek zorunda kalmayacağı ve bunun için de ailelerimize bir mali külfet oluşturmasının önüne geçilebileceği düşünülmektedir.

Nöropsikolojik testlerin ilimizde uygulanması ile beraber bu testin sonucunda oluşan rapor ile özellikle demans, deliryum, depresyon gibi hastalıkların ayırıcı tanısı ve unutkanlık sorunu hangi alanlarda ve ne ağırlıkta olduğu konusunda bilgi sağlanabilecektir. Hekimlerimizin hastalara dair tedavi, yönlendirme ve takip süreci konusunda önemli katkı sağlayacaktır. Bu testin uygulanması psikiyatri, nöroloji ve beyin cerrahi alanlarının birbiri ile eşgüdüm halinde çalışmasında büyük fayda arz edecektir.

Bahsedilen test mesleki çalışanlarımız mesleki hayatlarınca boyunca uygulayabilir olabileceklerinden dolayı başta ilimize olmak üzere bölgemize ve ülkemize sürdürülebilirlik açısından büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Rize Personel Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Mustafa Sever, yaptığı açılış konuşmasında, “Böyle bir projeye ev sahipliği yapmaktan ve siz değerli hocalarımızı ağırlamaktan onur duyuyoruz. İlimize, halkımıza hizmet adına emek sarf eden profesyoneller ile birlikte çalışmak bize güç veriyor. Eğitim merkezimiz herkese açık, personelimiz güler yüzü ve özverisiyle sizlere yardımcı olmak için tüm gayretlerini sergileyecektir.” dedi.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise, “Bugün burada ilimiz için son derece hassas ve elzem bir eğitim için toplandık. Ülkemizin yetiştirdiği nadide bilim insanlarından Emeritus Prof. Dr. Sirel Karakaş Hanımefendiyi ilimizde konuk etme lütfuna eriştik. Sevgili sağlık çalışanlarım, nöropsikolojik test bataryasının ülkemize standardizasyonunu gerçekleştiren sevgili hocamızdan bire bir eğitim alma fırsatına eriştiniz. Bu fırsatın ne kadar önemli olduğunu eminim ki farkındasınız. 6 gün sürecek eğitim boyunca bu programdan maksimum fayda ile ayrılmanızı ve kendinizi geliştirmenizi temenni ediyorum. Projemize destek veren ve bizleri onurlandıran Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na ve DOKA Rize temsilcisi sayın Fatih Bey’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Son olarak da her zaman yanımızda olan ve desteğini esirgemeyen Adalet Bakanlığı Rize Personel Eğitim Merkezi Başkanı sayın Necati Kurçenli’ye teşekkürlerimizi borç biliriz. ” diye belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiçek Hocaoğlu ise yaptığı konuşmada “Yıllar önce asistanlığım döneminde saygıdeğer Sirel Karakaş’ın sunumuna katılmıştım ve danışman hocam bana Sirel Hanım’ın tam bir bilim insanı olduğunu ve onu mesleki anlamda takip etmemi önermişti. Sirel Hanım’ı örnek alarak bilim yaşamımı sürdürdüm. Şimdi onunla tekrardan karşılaşmaktan ve aynı kürsüyü paylaşmaktan onur duydum. Onun öğretileri kapsamında düzenlenen eğitim ruh sağlığı alanımıza büyük güç katacak. Hastanemizde nöropsikiyatri laboratuvarı kurmayı planlıyoruz. Bu çalışmamız psikiyatri, nöroloji ve beyin cerrahi branşlarının eşgüdüm halinde hizmet vermesinde rol oynayacak.” dedi.

Nörometrika Psikofizyoloji ve Nöropsikoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emeritus Prof. Dr. Sirel Karakaş “Rize ülkemiz için son derece önemli bir şehir. Sanatından, müziğine, siyasetinden gastronimisine kadar eşsiz değerleri mevcut. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Tarkan, Sezen Aksu, Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi Osman Efendioğlu gibi değerlerin bu coğrafyada yetişmesi bir rastlantı değil. Bu bölgenin insana verdiği önemin birer ürünü. Bugün burada yine insana verilen önem üzerine toplandık. Çok değerli bir proje bizleri buluşturdu.

Nöropsikolojik testler eğitimi işin ehlinden alınması gereken önemli testlerden oluşuyor. Bunun için Ufuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emel Erdoğan Bakar, Başkent Üniversitesi Psikoloji Programında görevli Doç. Dr. Elvin Doğutepe Dinçer ile buradayız. BİLNOT bataryasının ülkemize standardizasyonu çalışmalarından beraber çalıştık ve son derece yoğun çaba verdik. Şimdi sizler de bu emeklerimizin ürünü olan eğitim programımızda yer alacaksınız. Hepinize mesleki çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

 

 

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur