Filistin Milli Bir Meseledir

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Filistin Milli Bir Meseledir...
Bu haber 2023-11-28 02:08:53 eklenmiş ve 86 kez görüntülenmiştir.

Saadet-Gelecek Grubu tarafından Gazze’ye gitmek üzere Mısır’a gönderilen dört vekilden biri olan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı “Filistin’de Neler Oluyor” konferansı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saadet Partisi Rize İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeleri Hasan Uzun ve Kemal Eksilmez, Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar, Gelecek Partisi Rize İl Başkanı Osman Civelek ve çok sayıda Rizeli katıldı.

“Filistin Milli bir meseledir.” diyen Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, “çünkü İsrail’in nihai hedefi içerisinde Türkiye’nin doğu bölgesinin de yer aldığı vaat edilmiş topraklara ulaşmaktır. Bugün Gazze’nin yok edilmesi demek Filistin’in yok edilmesi, Filistin’in yok edilmesi ise Türkiye’yi içine alan planların sok aşamasına gelinmesi demektir.” dedi.

“İsrail bir yandan cüretkâr bir şekilde savaşın çerçevesini genişletirken bir yandan da aslında bu savaşın olası olumsuz etkilerinden endişe duymaktadır. Cüreti İsrail’i durdurabilecek, diplomatik, askeri ve ticari adımlar at-a-mayan Müslüman devletlerin ferasetsiz yaklaşımlarından gelirken; korkaklığı tüm imkânsızlıklara rağmen direnen ve birçok konuda beklemedikleri kadar güçlü karşılık veren Filistinli direnişçilerin motivasyonundan gelmektedir.” diyen Kaya, “Filistin konusunda gerek insani yardımlardan gerekse diplomatik ve güvenlik alanındaki adımlardan sonuç alınabilmesi için öncelikle Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesi elzemdir. Bunun yanında başta Türkiye, Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkelerinin yer aldığı bir yapı ile hem ateşkesin sağlanması, hem insani yardımların tam ve eksiksiz bir şekilde ulaştırılması hem de Gazze’nin yeniden imarı için uzun soluklu bir model oluşturulmalıdır. Bu yapı, öncelikle İsrail’in tahliye bahanesiyle Gazze’yi insansızlaştırma projesine karşı Filistin topraklarını korumaya yönelik bir diplomatik güç tesis etmelidir. Bunun yanında 17 yıldır devam eden ablukanın kaldırılmasını sağlayarak İsrail’in Gazze üzerindeki baskılarına son verecek zemini tesis etmelidir. Gazze’ye ulaşımın yalnızca Mısır’daki Refah Sınır Kapısı üzerinden sağlanması Gazzelilerin tecrit edilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle uzun vadeli uygulamalar hayata geçirilene kadar çok daha öncelikli olarak Refah Sınır Kapısı dışında ulaşım noktalarının açılması sağlanmalıdır.” dedi.

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur