Ocaklı’dan Karadeniz’deki sel ve heyelanların önlenmesi için önerge

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Karadeniz’de meydana gelen sel, su baskını ve heyelanlara dikkat çekerek, son yıllarda artan, can ve mal kayıplara neden olan bu olayların araştırılması için TBMM’de Komisyon kurulmasını istedi.
Bu haber 2024-02-19 22:31:42 eklenmiş ve 76 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Karadeniz’de meydana gelen sel, su baskını ve heyelanlara dikkat çekerek, son yıllarda artan, can ve mal kayıplara neden olan bu olayların araştırılması için TBMM’de Komisyon kurulmasını istedi.

DOĞAL AFET DEĞİL

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı TBMM’ye verdiği Araştırma Önergesinde, Karadeniz Bölgesi’nde sık sık meydana gelen sel, su baskını, derelerin taşması ve heyelanlarda çok sayıda insanımızın hayatını kaybettiğini ve büyük boyutlu mal kaybı ile zararlar meydana geldiğini belirterek, “Her yıl birkaç kez tekrarlanan bu olaylar doğal afet niteliğinden çıkıp insan eliyle sebep olunan felaketlere dönüşmektedir.” dedi.

10-15 YILDA BİR OLURDU, GÜNÜMÜZDE HER YIL BİRKAÇ KEZ OLUYOR

“Bundan 100 yıl önce de can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanlar olmaktaydı. Ne var ki, 10-15 yılda bir rastlanan sel, su baskını ve heyelanlar son zamanlarda her yıl birkaç kez meydana gelmektedir.”  diyen Ocaklı, bilim insanları ile ilgili yerel yöneticilerden bakanlıklara kadar hemen herkes tarafından doğaya aşırı müdahalenin sel, su baskını, dere taşması ve heyelanlara yol açtığının kabul edildiğini ifade etti.

DOĞAYA AŞIRI MÜDAHALENİN SONUCU

Karadeniz Sahil Yolunun kotunun şehir merkezlerinin kotundan yukarıda olması, HES’ler, tekniğe ve bilime aykırı yol açma çalışmaları, kontrolsüz hafriyat, çaylık alanlarda ağaçların sökülmesi, çayda kullanılan kimyasal gübre, Yeşil Yol adıyla yaylalara çift şerit yol yapılması, yapılan maden aramaları, açılan taş ocakları, patlatılan çok sayıda dinamit, dere yataklarının daraltılıp etrafının imara açılması, dere ıslah çalışmalarının hatalı olması, derelerin beton kanal içine alınması gibi onlarca farklı tespitin, doğaya aşırı müdahale edilmesinin örnekleri olarak gösterildiğini belirten Ocaklı, “Karadeniz Bölgesinde kentler sel sularının, kırsal kesim ise taşkınların ve heyelanların tehdidi altındadır. Can kayıplarının telafisi mümkün değildir. Mal kayıplarının telafisindeki maliyet ise zamanında alınacak önlemlere göre çok daha büyük olmaktadır. Bugüne kadar konuyu ciddiyetle ele alan bir çalışma olmamış, önlem almakta yetersiz kalınmıştır. Yaşanan her acı olay sonrası yetkili ağızlar önlem alınacağını ifade etseler de ciddi hiçbir adım atılmamıştır.” dedi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN

Ocaklı, bölgede meydana gelen sel, su baskını, dere taşması ve heyelan olaylarının kapsamlı şekilde ele alınması, bunların zararının en aza indirilmesi, bir daha böyle acı olayların yaşanmaması adına tüm yönleriyle konuyu inceleyip alınması gereken tedbirleri belirleyecek ve ilgili idarelere yol gösterecek olan çalışmaların yapılması için Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını ve bu amaçla TBMM bünyesinde bir Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

           

            

ETİKETLER : a s d e r f t g y h j k l p ğ ü b c a w m ö ş
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Rize Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur