Ocaklı: Gübre fiyatı astronomik, destek yetersiz!

ÇAY ÜRETİMİ DÜŞÜYOR! TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, çayın Rize için tek geçim kaynağı olduğunu belirten CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, yaş çayda son üç yıldır düzenli olarak rekolte düşüşü görüldüğünü belirterek,
Bu haber 2024-03-01 23:04:41 eklenmiş ve 104 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, son üç yıldır yaş çayda meydana gelen rekolte düşüşüne neden olan gübre fiyatlarının aşırı yükselmesine karşı hangi tedbirlerin alındığını Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu.

ÇAY ÜRETİMİ DÜŞÜYOR!

TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, çayın Rize için tek geçim kaynağı olduğunu belirten CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, yaş çayda son üç yıldır düzenli olarak rekolte düşüşü görüldüğünü belirterek, “Önceki yıllarda 1.500.000 ton dolayında gerçekleşen yaş çay üretimi 2021 yılında 1.456.000 tona, 2022’de 1.269.000 tona düşmüştür. 2023 yılında ise resmi açıklama olmasa da 1.250.000 ton civarına gerçekleştiği tahmin edilmektedir.” dedi.

BÖLGE EKONOMİSİNİN KAYBI 2 MİLYAR 850 MİLYON TL

Yaş çay üretimindeki rekolte düşüklüğünün, üreticiye ödenen paranın azalması, bölge ekonomisinin kaybı ve halkın refah seviyesinin düşmesi anlamına geldiğini ifade eden Ocaklı, rekolte düşüklüğünün nedeninin gübre fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle çaylık alanların yeterince ve doğru gübre ile gübrelenememesi olduğunu vurguladı. Çay üreticileri yeterince gübreleme yapamadığı için 250 bin ton civarında ürün kaybı olduğunu, bunun ekonomik karşılığının 2 milyar 850 milyon TL olduğunu belirten Ocaklı, “Bölge insanının tek geçim kaynağı durumundaki çay üretimi, gübredeki aşırı fiyatlanma nedeniyle tehdit altındadır. Çayda uygulanan desteklemeler de yetersizdir. Çayda gübre desteği dekara 21 TL gibi komik bir rakamdır. Gübre fiyatına göre destek oranı sadece %1,4’tür.” dedi.

 

 

GÜBRENİN TONU 15-17 BİN TL!

Geçen yıl 11 bin 500 TL olan “25.5.10” çay gübresinin tonunun 15-17 bin TL seviyesine yükseldiğini, 2024 yılı yaş çay sezonuna hazırlanan, bahçe bakımı yapan ve gübre almak isteyen üreticilerin bu şartlarda çaylıkları gübreleyemeyeceklerini ifade eden Ocaklı, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan şu sorularına cevap istedi:

1.      Yaş çaydaki rekolte düşüşünü önlemek için hangi tedbirleri aldınız/almaktasınız?

2.      Rekolte düşüşünden kaynaklı olan üreticilerin gelir kaybını telafi edici ne gibi çalışmalar yaptınız?

3.      Çay üretiminde kullanılan gübrenin fiyatı niçin kontrol edilememektedir?

4.      Devlet niçin çiftçiye gerçek anlamda destek olmamaktadır? Dekara 100 kg kullanılan gübre için verilen 21 TL desteğin (Gübre fiyatının %1,4’ü) yeterli olduğunu mu düşünmektesiniz?

5.      Bakanlık olarak gübre konusunda üreticiye %50 gibi gerçek bir destek vermek, planlarınız arasında bulunmakta mıdır?

 

 

           

 

           

            

ETİKETLER : TahsinOacklı yaşÇay Çaygubresi CHP Rize Siyaset
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur