CHP'NİN 2024 YILI ÇAY FİYATI 25 /TLKG OLSUN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

CHP'li Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun İl Başkanları bir araya gelerek 2024 yılı çay sezonunu değerlendirdi.
Bu haber 2024-04-28 00:23:42 eklenmiş ve 102 kez görüntülenmiştir.

Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Artvin İl Başkanı Orhan Atan, Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Giresun İl Başkanı Gökhan Şentürk tarafından yapılan

2024 YILI ÇAY FİYATI 25 /TLKG OLSUN ORTAK  BASIN AÇIKLAMASI  

Çay üreticileri uzun zamandan beri enflasyona karşı mağdur edilmektedir. Tabi sadece Çay üreticilerimiz değil Fındık, Buğday ve diğer tüm tarım ürünleri üreticilerimizde de aynı şekilde yüksek enflasyon karşısında ezilmekte emeklerinin haklarını alamamaktadır.

1978 yılından bu yana Çay fiyatlarına sadece gerçekleşen enflasyon rakamları üzerinden zam yapılmış olsa (ÜFE ve TÜFE’ye göre) yaş çay alım fiyatının Kilogram başına 30 ile 35 TL arasında olması gerekiyordu.

Ziraat odalarının yapmış oldukları açıklamayla 1 Kg Yaş Çay yaprağının toplanma maliyetini hesaplamış ve yaş çay fiyatının 25 TL olması gerektiğini açıklamışlardır.

Genel Başkanımız Özgür Özel 19 Mart 2024 tarihinde Pazar İlçemizde yapmış olduğu açıklamasında Çay Fiyatının en az 25 TL olması gerektiğini söylemiştir.

Resmi olarak Yıllık olarak gerçekleşmiş enflasyon % 68 olmasına rağmen Resmi bağımsız enflasyon kuruluşlarına göre yıllık gerçekleşmiş oran % 127. Ayrıca gerçekleşecek resmi enflasyon tahminlerine göre de % 35-40 arasında bir hedefleme konulduğuna göre rakamın ne olması gerektiği de hükümetin rakamlarına göre de ortaya çıkar.

2023 yılı Yaş Çay alım fiyatı 11 TL olarak açıklandığına göre Yıllık olarak gerçekleşmiş enflasyon rakamı ve ilave olarak gerçekleşmesi hedeflenen oranı eklediğiniz çıkan rakam 25 TL olduğu görülecektir.

Ayrıca Destekleme primi de 30 Krş’ten kg başına 3 TL’ye çıkartılmalıdır.

Parti olarak önermiş olduğumuz Çay Kanununda Destekleme priminin açıklanan Yaş Çay alım fiyatının % 10 ‘u olarak belirleneceğini belirtmiştir.

Biz iktidarda olsaydık Yaş Çay’da Taban Fiyatı uygulaması gelecek ve 2024 yılı Yaş Çay alım fiyatını 25 TL olarak açıklayacaktık. Gene hazırlamış olduğumuz Çay Kanununda yer aldığı üzerine destekleme Fiyatını 3 TL olarak açıklayacaktık.

Çay tarımını bölgeye getiren, Çay’da alım garantisi getirerek Çay tarımının gelişmesini sağlayan ve İlk Çay fabrikasını kurarak  Çay sanayisinin gelişmesine öncülük eden Cumhuriyet Halk Partisinin İl Başkanları olarak Cumhuriyet Ürünü olan Çay tarımını korumaya , Çaykur’u Varlık Fonundan çıkarak korumaya devam edeceğimizi bir kez daha aynı kararlılıkla açıklıyoruz.

Bu basın açıklamamızı Karadeniz Bölgesi İl Başkanları adına Rize , Artvin, Trabzon ve Giresun il Başkanları olarak yapıyoruz.

Basın Açıklamamıza destek veren Karadeniz Bölgesi İl Başkanlarımız

 

Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Samsun, Sinop, Amasya, Bartın, Zonguldak, Çankırı, Düzce, Bolu, Karabük, Çorum , Sakarya, Tokat, Kastamonu,

ETİKETLER : CHP'li Rize Artvin Trabzon ve Giresun İl Başkanları bir araya gelerek 2024 yılı çay sezonunu değerlendirdi.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur