GELECEK NESİLLER İÇİN PESTİSİT KULLANMA - KULLANDIRMA

Rize Ticaret borsasından yapılan uyarıda : Çay bahçelerindeki yabancı ot temizliğinde pestisit kullanımı yasak olup kullanımı tespit edilmesi durumunda, ÇAYKUR tarafından üretici ruhsatları askıya alınacaktır.
Bu haber 2024-05-07 01:24:07 eklenmiş ve 116 kez görüntülenmiştir.

Rize Ticaret borsasından yapılan uyarıda : Çay bahçelerindeki yabancı ot temizliğinde pestisit kullanımı yasak olup kullanımı tespit edilmesi durumunda, ÇAYKUR tarafından üretici ruhsatları askıya alınacaktır.

Ot ve Zararlılara karşı ilaç (Pestisit ) kullanımı arılar, kuşlar, balıklar, mikroorganizmalar, omurgasızlar gibi hedef olmayan organizmalarda ölümlere neden olabilmektedir. Ot ve Zararlılara karşı Pestisit kullanımı sağlık açısından ilk anda ve en ciddi zararı çiftçilere vermektedir. Çünkü tarımsal alana atılan pestisit orada belli bir süre toksik etkisini yapmaya devam ettiriyor. Çeşitli pestisitlerin tarımsal üretim yapılan bir alana atıldığındaki zehirli etkisi; kimisinin 3 gün, kiminin 30 gün, kimininki 3 ay olmak üzere orada devam edebiliyor.

 

Tarımsal alana atılan pestisitlerin önemli bir kısmı çevreye yayılır ve hem orada yetiştirilen bitkilerde hem de o toprakta zehirli etkisini devam ettirir. Bu konudaki çeşitli çalışmalara göre, birim alana atılan pestisitlerin %95’i, bazılarına göre %99’u hava olayları, yağış, sulama vesaire gibi çeşitli faktörler vasıtasıyla atıldığı bölgenin dışına da taşınarak olumsuz etkisi yayılıyor.

 

Değerli Üreticilerimiz Çay hasadının başladığı bu günlerde, Çay Tarımı alanlarında yabancı ot temizliği kimi bahçelerde devam etmektedir. Çay bahçelerindeki yabancı ot temizliğinde pestisit kullanımı yasak olup kullanımı tespit edilmesi durumunda, ÇAYKUR tarafından üretici ruhsatları askıya alınacaktır.

 Üreticilerimize önemle duyurulur. Denildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Rize Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur