Ulusal Çay Kongresi: Türk Çayının Yüzüncü Yılı

Kongrede konuşan Vali Baydaş, Rize’yi tanımlarken iki hususa dikkat çekerek, “Rabbimiz yağmur rahmetini ve çay nimetini bolca lütfetmiş. Bu kadar yağmur ve nem olmasa bu kadar bol ve bereketli bir çay da olmazdı. Dolaysıyla rabbimize hamd ediyoruz. 1924 yılında çıkan çay kanunun 100. yılını burada önemle vurgulamamız lazım. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz birinci yılında tartışılan bir mesele olan çay, 1924 yılında kanunlaşarak başlangıç hamleleri yapılıyor. İlk zamanlar başarısızlığı uğruyor gibi görülse de daha sonraki azimle bugünkü mecraya ulaşmış oluyor.
Bu haber 2024-05-21 21:15:26 eklenmiş ve 72 kez görüntülenmiştir.

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Türk Çayının yüzüncü yılı dolayısıyla 21-23 Mayıs tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde düzenlenen “Ulusal Çay Kongresi”nin ilk oturumuna katıldı.

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Açılış konuşmasını Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın yaptığı kongrede Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin de bir selamla konuşması gerçekleştirdi.

 

Kongrede konuşan Vali Baydaş, Rize’yi tanımlarken iki hususa dikkat çekerek, “Rabbimiz yağmur rahmetini ve çay nimetini bolca lütfetmiş. Bu kadar yağmur ve nem olmasa bu kadar bol ve bereketli bir çay da olmazdı. Dolaysıyla rabbimize hamd  ediyoruz.

 

1924 yılında çıkan çay kanunun 100. yılını burada önemle vurgulamamız lazım. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz birinci yılında tartışılan bir mesele olan çay, 1924 yılında kanunlaşarak başlangıç hamleleri yapılıyor. İlk zamanlar başarısızlığı uğruyor gibi görülse de daha sonraki azimle bugünkü mecraya ulaşmış oluyor.

 

Çay, tarımsal faaliyet olarak bir uğraş neticesinde ortaya gelmiştir. Yetiştirmeyle, çeliklemeyle, tohumdan üretimle gerçekleşmiş bir ziraattır. Bu yönüyle de Osmanlı döneminden başlayarak Cumhuriyet dönemi ağırlıklı olmak üzere uğraşın ve çabanın başarısıdır çay tarımı. Bu yönüyle emeği olan herkesi tebrik ediyoruz.

 

Bugün onlarca çay markasına sahip bir endüstriden bahsediyoruz. Kimi yerel olarak kalmış ama büyük bir kısmı zihinlerde ulusal ve uluslararası markalar haline gelmiş. Her evde mutlaka müstahsilinin, emeklisinin ve çalışanının olduğu bir sektörden bahsediyoruz. Rize, çayla anılan bir şehir, tekrar rabbimize hamd edelim ve bu nimetin gelecek nesillere erişebilmesi için neler yapmamız gerektiğini burada konuşalım. Çayın marka değerini nasıl artırabileceğimizi tartışalım” diye konuştu.

 

Protokol konuşmalarının ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Avcı tarafından Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü’nün sunumu gerçekleştirildi. Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim “Türkiye’de Çayın Tarihi Gelişimi”, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan “Türk Çayının Geleceği” ve Shizuoka Üniversitesi Çay Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Yoriyuki Nakamura Çay Islahında Modern Yaklaşımlar konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde düzenlenen programa, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Belediye Başkanı Rahmi Metin, ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, İl Genel Meclis Başkanı  Alim İmran Büyük, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan, öğretim üyeleri, sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Kongrenin düzenlendiği salonun girişinde ise çeşitli firmaların çay sunumları gerçekleştirdi. Çay bitkisinden oluşan bütün ürünler kongre merkezinin kapısında ilgi odağı oldu.

 

 

 

ETİKETLER : Kongrede konuşan Vali Baydaş Rize ’yi tanımlarken iki hususa dikkat çekerek “Rabbimiz yağmur rahmetini ve çay nimetini bolca lütfetmiş . Bu kadar yağmur ve nem olmasa bu kadar bol ve bereketli bir çay
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur