Güneysu Deresi Susuz Kalıyor: HES ve Taşkın Su Koruma Çalışmaları Tehlike Saçıyor

Güneysu Deresi Susuz Kalıyor: HES ve Taşkın Su Koruma Çalışmaları Tehlike Saçıyor
Bu haber 2024-06-07 01:54:30 eklenmiş ve 368 kez görüntülenmiştir.

Doğu Karadeniz’in doğal güzelliklerinden biri olan Potomya Deresi, Hidroelektrik Santralleri (HES) projeleri ve taşkın su koruma çalışmaları nedeniyle susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Geçmişte coşkun akışı ve taşkın sularıyla ünlü olan Potomya Deresi'nde su seviyesi, son dönemlerde ciddi şekilde düştü.

 

HES Projelerinin Tehlikeleri

Potomya Deresi’nde su seviyesinin düşmesinin başlıca nedeni, dere üzerine inşa edilen HES projeleri. HES’lerin devreye girmesiyle birlikte dere yatağına yeterli miktarda su bırakılmıyor ve bu durum derenin kurumasına yol açıyor. HES’lerin suyu kontrol altına alarak enerji üretmesi, dere ekosisteminde yaşayan canlıların da yok olmasına neden oluyor.

Taşkın Su Koruma Çalışmalarının Zararları

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen taşkın su koruma çalışmaları da Potomya Deresi’nin kurumasına katkıda bulunuyor. Derenin üzerine yapılan bentler ve diğer yapılar, taşkın sularının dere yatağına ulaşmasını engelleyerek kuruma sürecini hızlandırıyor. Bu müdahaleler, doğal su döngüsünü kesintiye uğratarak dere ekosistemine zarar veriyor.

Bölge Halkının Endişeleri

Potomya Deresi’nin su seviyesinin düşmesi, bölge halkını derin endişeye sevk ediyor. Dere yatağında yaşayan canlıların yok olması ve su kaynaklarının azalması, bölgenin ekolojik dengesini bozmakla kalmayıp, yerel halkın su ihtiyacını da olumsuz etkiliyor. Halk, doğanın tahrip edilmesi ve yaşam kaynaklarının yok olması karşısında yetkililerden çözüm bekliyor.

Aşırı Yağışlar Bile Kurtaramıyor

Eskiden aşırı yağışlarla canlanan Potomya Deresi, artık bu durumdan fayda göremiyor. HES’ler ve taşkın su koruma çalışmaları nedeniyle, yağış miktarı ne kadar fazla olursa olsun dere yatağına yeterli su ulaşamıyor ve bu da derenin kurumasına engel olamıyor.

Sonuç ve Çağrı

Doğu Karadeniz’in doğal miraslarından olan Potomya Deresi’nin korunması için acil önlemler alınması gerekiyor. HES projeleri ve taşkın su koruma çalışmaları yeniden değerlendirilerek, dere yatağına yeterli suyun bırakılması sağlanmalıdır. Doğal dengenin korunması ve bölge halkının su ihtiyaçlarının karşılanması için yetkililerin harekete geçmesi bekleniyor. Potomya Deresi, sadece bir su kaynağı değil, aynı zamanda bir yaşam kaynağıdır.

KAYNAK : HABERETANIK.COM

ETİKETLER : Güneysu Deresi Susuz Kalıyor: HES ve Taşkın Su Koruma Çalışmaları Tehlike Saçıyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güneysu Haber haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur