Muhittin Bayrak

Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak "Askoroz Deresinin adı kaldı"Askoroz Deresinin suları çekildi, sesi gitti adı kaldı"
Bu haber 2024-06-14 23:42:44 eklenmiş ve 186 kez görüntülenmiştir.

Türkiye genelinde keza Rize'de gittikçe yoğunlaşan Hidroelektrik santrali projeleri (HES) doğayı yok ederken, imtiyazlı şirketlere büyük gelirler sağlamayı sürdürüyor. Son dönemlerde halkın mücadeleleriyle iyiden iyiye gündemin üst sıralarına çıkan HES’lerle ilgili olarak, Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak  "Askoroz deresinin adı kaldı" Başlıklı  basın açıklamasında Şu ifadelere yer verdi...

Memleket Partisi Rize il Başkanı Muhittin Bayrak  "Askoroz Deresinin adı kaldı"

"Askoroz Deresinin suları çekildi, sesi gitti adı kaldı"

Rize'li hemşerilerimizin, çevreci örgütlerin ve bizlerin kitlesel protesto gösterileri dikkate alınmadan onlarca HES yapıldı, onlarcası devam ediyor, birçok bölgede yeni projeler hazırlanıyor. HES projelerinin büyük çoğunluğu, yargı kararlarına ve protesto gösterilerine karşın Çevre Etki Değerlendirmesiden (ÇED) muaf tutuluyor.

Siyasi iktidar, yenilenebilir enerji kaynaklarımız güneş ve rüzgârdan azami ölçüde yararlanmayı göz ardı ederek, Hidroelektrik Santrallarla (HES) ülkemizin keza güzel Rize mizin ormanlarını, yeşilini, doğasını kurutuyor, çölleştiriyor.

Projelerinin büyük çoğunluğu, derelerimizi, sulak alanlarımızı, içme sularımızı kurutuyor, ormanlarımızı, börtü böceğimizi öldürüyor. Kırmızı pullu alabalığımızın neslini hızla tüketiyor. Kısaca HES’ler binlerce yılda oluşan doğal yaşam alanlarımızı yok ediyor. Ülkemizde keza şehrimizde uygulanan hidroelektrik enerji üretim anlayışı, onarılamaz çevre tahribatlarına neden oluyor. Bu projelere karşı açılan davalarda, bölge halkı yararına verilen kararların yargıçları değiştiriliyor, sürgün ediliyor. Bu konuda yapılan toplantılar engelleniyor, yasaklanıyor. Gösterilerin ve davaların haberlerinin yazılı ve görsel basında yer almaması için ise gerekli önlemler alınıyor ya da kısa görüntülerle geçiştiriliyor. HES’ler, saymakla bitmeyecek kadar pek çok zarara neden oluyor.

HES’lerin inşa edildiği alanlarda dere kenarlarında yaşayan halk göçe zorlanıyor, birçok canlı türü ölüyor veya yer değiştirmek zorunda kalıyor. Bölgenin ekolojik dengesi değişiyor ve bozuluyor. Dereleremize bırakılan çok az miktardaki su ise kırmızı pullu alabalığın yaşamasına dahi yeterli gelmiyor. HES’lerin yapıldığı bölgelerde çevre kirliliği ile birlikte sık sık seller de meydana geliyor. Görsellerde paylaştığım askoroz Deresinin HES"den önce HES' den sonraki içler acısı durumu ortada. Bilindiği üzere askoroz Deresi Güneysu ve salarha beraberinde onlarca Dere yatağının beslediği ve denize ulaşan son noktası konumundadır. Askoroz Deresi'nin adına yazılan "Askoroz deresinun ön tarafı derindur yarum" Sözleri sadece türkülerde kalması ve diğer derelerimizin bu durumları bizi üzmeye devam ediyor.

"Alabalıkların son çırpınışları"

"Dere kültürümüzü ve  anılarımızı yok ettiler"

HES’lere yerel halkımız ve çevre örgütleri ve bu satırların yazarı neden isyan ediyor. HES’lerin zararı yazmakla bitmeyecek kadar çok ancak HES’ler, inşa edilen bölgelere ve yöreye tam anlamıyla yıkım getiriyor. Dere kültürümüzü ve anılarımızı bir bir yok ediyorlar. Köyümüzden Dere kenarlarına inip yaptığımız piknikler, kadınlarımızın Berrak temiz dere sularında Çamaşır, bulaşık yıkaması, çocuklarımıza yüzmesini öğrettigimiz o güzel günler mazide kaldı. Bütün anılarımız kaybolup yok oldu. Artık ala balıkların son çırpınışları. Peki gelecek nesillerın bu doğal güzellikleri yaşama hakkı ne uğruna heba edildi ? "sadece baronların para kazanma hırsı"

"Hes projelerini derhal durdurun"

Yıllarca bu konuda yaptığımız uyarılar dikkate alınmadı, kulaklar tıkandı, protesto edenler ‘terörist’, hatta ‘vatan haini’ olarak görüldü; tazyikl

[ÖÖ 8:00, 14.06.2024] +90 506 528 05 28: su, biber gazı sıkıldı, gözaltına alındı. Karadeniz’de plansız, projesiz gerçekleştirilen yeşil yol, taşocağı, maden arama çalışmaları yapılırken, bölge gerçekleri dikkate alınmadı. Bir kez daha vurguluyoruz: HES projelerini yurt genelinde özellikle de Karadeniz bölgesinde derhal durdurun. ÇED süreçleri kâğıt üzerinde belgeler olmaktan çıkarılmalı, insan hayatını yok edecek değil, insan hayatına refah getirecek projeler olarak yürütülmelidir. ÇED raporları, olumlu dahi olsa bölge halkının yapılacak yatırımlara onayı mutlaka ve mutlaka alınmalıdır.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YEREL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur