Ocaklı: Madencilik adı altında tarım arazileri yok ediliyor!

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, madencilik faaliyeti adı altında tarım arazilerinin yok edildiğini söyledi.
Bu haber 2024-06-28 00:42:33 eklenmiş ve 93 kez görüntülenmiştir.

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, madencilik faaliyeti adı altında tarım arazilerinin yok edildiğini söyledi.

 

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerinde TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, 2009 yılında hayatımıza giren kripto varlıkların, milletin parasını alıp belirli ellerde toplama girişimi olduğunu söyleyerek, vatandaşları kripto varlıklardan uzak durmaları konusunda uyardı: “Bir dijital piyasa yaratılmak isteniyor, bu dijital piyasa üzerinden de emeklinin, çalışanın, elinde para bulunan herkesin sermayesinin çok uluslu şirketler eliyle bir yere aktarılması bekleniyor.”

 

ARTVİN’İN YÜZDE 70’İNE MADEN RUHSATI VERİLMİŞ!

 

Bu Kanun Teklifi’nin, Türkiye'de On İkinci Kalkınma Planı'nda anlatıldığı gibi bir dijital dönüşüm vaadiyle başlayan, aslında tarımın tamamen geçim kaynağı olmaktan çıkarılmasını hedefe koyan ve tarım toprakları üzerinde madencilik faaliyetinin yapılmasının önünün açılması için hazırlanmış olan bir düzeneğin parçası olduğunu belirten Ocaklı, Artvin ilinin yüzölçümünün yüzde 70'ine maden ruhsatı verilmiş olmasının bu iddiayı kanıtladığını ifade ederek, “Bir ilin yüzde 70'ine maden ruhsatının verildiği bilgisi size korkunç gelmiyor mu? Burada yapılan tarım faaliyetleriyle ilgili insanlara direkt göç yolu açılmış oluyor.” dedi.

ŞİRKETLERİN VERGİSİNİ SİLEN HÜKÜMET GARSONLARIN BAHŞİŞİNE GÖZ DİKTİ!

Yüksek kârlar elde eden şirketlerin 1,5 trilyondan fazla vergi borcunu almaktan vaz geçen Hükümet’in yeni vergi paketi ile garsonların bahşişine göz diktiğini ifade eden Ocaklı, Kripto varlıkların cazibesine kapılıp paralarını kaptıranları koruyan herhangi bir düzenlemenin bu teklifte bulunmadığını söyledi.

“Özetle, bu kripto para hikâyesi, cebinizdeki parayı almak içindir, AKP iktidarına inanmayın.” diyen Ocaklı, konuşmaları az sayıda AKP’li milletvekilinin dinlediğini, oylama sırasında ise yerlerine gelip talimata göre parmak kaldıracaklarını ama artık halkı kandıramayacaklarını söyledi.

 

BAKAN MADEN SORUSUNA CEVAP VERMEDİ

 

Konuşmasının devamında halkı kripto varlıklardan uzak durmaya çağıran Ocaklı, “Çok uluslu şirketlere kaynak sağlayıp bu çok uluslu şirketlerin madencilik faaliyetlerini sizin kaynaklarınızla yapmasına izin vermeyin.” dedi.

Türkiye'de madencilik faaliyetleri adı altında tarım arazilerinin yok edildiğinin altını çizen Ocaklı, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bakın, Enerji Bakanına 21/5/2024'te sordum "Türkiye'de nerelere, kaç tane maden ruhsatı verdiniz?" diye, hâlâ cevap vermedi. Birçok arkadaşımın söylediği gibi, siz cevap vermemeye, bakanlarınız cevap vermemeye devam edecek, biz de halkı aydınlatmaya devam edeceğiz ve eninde sonunda kazanan biz olacağız; sizi buradan göndereceğiz.”

 

 

 

ETİKETLER : tahsin ocakli rize milletvekili
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur