Karal, “Asgari ücretin altında gelir açıklayan avukat, kuyumcu, doktor sayısı kaçtır?”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, “Asgari ücretin altında ya da asgari ücret seviyesinde gelir açıklayan avukat, kuyumcu, doktor sayısı kaçtır?”
Bu haber 2024-07-09 12:19:58 eklenmiş ve 127 kez görüntülenmiştir.

DEVA Partili Karal, Bakan Şimşek’in ‘Asgari ücret altında gelir açıklayan avukat, doktor ve kuyumcular var’ açıklamasını Meclis gündemine taşıdı..

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Asgari ücretin altında gelir beyan eden avukat, kuyumcu, doktor var’ açıklamasını Meclis gündemine taşıdı. Karal, verdiği soru önergesinde, “Asgari ücretin altında ya da asgari ücret seviyesinde gelir açıklayan avukat, kuyumcu, doktor sayısı kaçtır?” diye sordu.

 

DEVA Partili Hasan Karal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. Milletvekili Karal, Bakan Şimşek’in katıldığı bir canlı yayın programında hükümetin üzerinde çalıştığı vergi düzenlemeleriyle ilgili açıklamalarda bulunduğun anımsattı.

 

“Birçok kazancı yüksek meslek grubu hayatın olağan akışına aykırı beyanda bulunmuş”

 

Şimşek’in bazı serbest meslek erbabına ilişkin beyan edilen gelir vergisi matrahlarıyla ilgili rakamlar verdiğini belirten Karal, “Sayın Şimşek, kuyumcuların beyan ettiği vergi matrahının aylık ortalama 16 bin 46 lira, doktorların aylık ortalama 27 bin 376 lira, avukatların ise aylık ortalama 17 bin 805 lira olduğunu ifade etmiştir. Bakan’ın açıkladığı rakamlara göre birçok kazancı yüksek olduğu herkesçe bilinen meslek grubunun, hayatın olağan akışına aykırı olarak asgari ücretin altında gelir açıkladığı ortaya çıkmıştır. Bu da devletin elde edeceği vergilerde kayıplara neden olmaktadır.” diye konuştu.

 

“Gerçeğe aykırı yapılan gelir beyanları nedeniyle devletin uğradığı vergi kaybı ne kadardır?”

 

Karal, Meclis Başkanlığına sunduğu önergede Bakan Şimşek tarafından şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

 

“Asgari ücretin altında ya da asgari ücret seviyesinde gelir açıklayan avukat, kuyumcu, doktor sayısı kaçtır? Hayatın olağan akışına aykırı olan bu gelir beyanlarıyla ilgili gerçek beyanların tespitine ilişkin Bakanlığınızca herhangi bir teftiş, araştırma ve inceleme başlatılmış mıdır? Gerçeğe aykırı beyanda bulunan serbest meslek sahiplerine ilişkin bugüne kadar herhangi bir cezai müeyyidede bulunulmuş mudur? Gerçeğe aykırı yapılan gelir beyanları nedeniyle devletin uğradığı vergi kaybı ne kadardır?

ETİKETLER : a s e d c v f t g h n mj ku ıol o p ş ğ ü i
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Güneysu Belediyesi Hizmetlerinden Memlünmüsünüz
EVET
% 100
HAYIR
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Bölgenın Tek Haber Kaynağı, Rize haberleri, Artvin, Rize, Trabzon, Giresu,Ordu,Samsun,
© Copyright 2024 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
SPOR
ÇAYKUR RİZESPOR
TRABZON SPOR
FENER BAHÇE
GALATASAREY
SİYASİ PARTİLER
DEMOKRAT PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
AK PARTİ
MHP
EĞİTİM
TC. MİLLİEĞİTİM BAKANLIĞI
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
Adalet Bakanlığı
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur