ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı...

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr Mustafa TEPE, “Unutulmamalıdır ki; uyuşturucu bağımlılığı kişi sağlığı ve toplumun huzuru için en büyük tehditlerin başında gelmektedir.
Bu haber 2017-06-29 22:49:57 eklenmiş ve 656 kez görüntülenmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından “ Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı” kapsamında kurulan ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturucuyla mücadele kapsamında danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir danışma ve destek hattıdır. ALO 191 sabit hatlardan ücretsiz aranabilmekte ve 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edilmiştir. Bu kapsamda danışma ve destek hattının tanıtımının yapıldığı www.alo191uyusturucu.saglik.gov.tr uzantılı web sitesi açılmıştır.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr Mustafa TEPE konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Uyuşturucu bağımlılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız, çocuğunuzun, arkadaşınızın, komşunuzun, öğrencinizin ya da herhangi bir yakınınızın uyuşturucu kullandığından şüpheleniyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, yakınlarınızı uyuşturucu bağımlılığından nasıl koruyacağınızı ve çevrenizde bulunan uyuşturucu bağımlılarına nasıl yardımcı olacağınızı öğrenmek istiyorsanız, uyuşturucu kullanıcısı olup bırakmak istiyorsanız, bu anlamda ruhsal ve/veya fiziksel sorunlar yaşıyorsanız, uyuşturucu kullanımını bırakıp tedavi olduysanız ve halen madde kullanma isteği duyuyor ve bununla mücadelede zorlanıyor veya bağımlılık ile ilgili herhangi bir konuda danışmak istiyorsanız ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattını arayabilirsiniz.” diye belirtti.

Vatandaşların, uyuşturucu ile mücadele kapsamında hayata geçirilen hizmetlerden yeterince haberdar olmadığını belirten TEPE, “Uyuşturucuya başlamanın en önemli nedeni arkadaş çevresi ve özentidir. Bu önemli konuda aileler çok uyanık ve dikkatli olmak zorundadırlar. Çocuklarından uyuşturucu kullandıklarından şüphelendikleri anda durumu saklamak yerine hiç zaman kaybetmeden üzerine gidilmesi gerekmektedir. Çünkü uyuşturucu kullanımıyla geçen her süre geri dönüşü zorlaştırmaktadır.

Bu illetten kurtulmak ise ancak tıbbi ve sosyal desteğin bir arada uygulanması ile mümkün olabilmektedir. Bu konuda AMATEM’ler ( Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi) gönüllük esasına göre tedavi hizmeti sunmaktadırlar. AMATEM klinikleri, psikiyatri uzmanları, psikologlar tıbbi destek ve tedavi uygulamaktadırlar. Ancak bu süreçte uyuşturucu kullanan kişinin ikna edilmesi çok önemlidir.

Uyuşturucu kullanmakla birlikte tedaviyi reddeden, kendisine ve çevresine zarar veren hastalar için adli mercilerin (sulh Hukuk Mahkemeleri) uygun görmesi durumunda zorunlu tedavi kararı da verilebilmektedir.”

 

TEPE, “Unutulmamalıdır ki; uyuşturucu bağımlılığı kişi sağlığı ve toplumun huzuru için en büyük tehditlerin başında gelmektedir. Bu sebeple, devlet kurumları başta olmak üzere herkes elinden gelen gayreti göstermek zorundadır. Uyuşturucunun pençesindeki insanları görmezlikten gelmek, uyuşturucu ile mücadeleye duyarsız kalmak, “ ben değil başkası uğraşsın” mantığını gütmek bu illetin daha da yaygınlaşmasının önünü açacaktır. Kamu, sivil topyekün mücadele edilmemesi durumunda uyuşturucu yarın hepimizin çocuğu veya yakını için bir risk olacaktır.” dedi.

 

http://www.rsm.gov.tr/haber/272/ALO-191-Uyusturucu-ile-Mucadele--Danisma-ve-Destek-Hatti.html

ETİKETLER : Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr Mustafa TEPE ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı. rizehaber güneysuhaber
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Güzel
% 100
Cok Güzel
% 0
Beğenmedim
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2019 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
caykur
GüneysuHaber