Bekaroğlu Ulaştırma Bakanına sordu : Rize Yat Limanı Projesi…

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu Rize Yat Limanı Projesi’nin her geçen gün suya gömüldüğü görülürken neden önlem alınmamıştır? Rize Yat Limanı Projesi’nin kendi haline bırakılması kamuyu ne kadar zarara uğratmıştır? Bu zararın sorumluları hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır? Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arsla'ın cevaplaması talebi ile TBMM'e soru önergesi verdi.
Bu haber 2018-01-12 20:38:18 eklenmiş ve 282 kez görüntülenmiştir.

Rize Belediyesi tarafından 1998 yılında, Gülbahar Mahallesi sahilinde Rize Yat Limanı Projesi hazırlanmıştır. Deniz dolgusu üzerine yapılması planlanan 200 yat kapasiteli, 800 metre uzunlukta mendireğe sahip Rize Yat Limanı Projesi’nin 1999 yılında temeli atılmıştır. Bugünün maliyeti ile yaklaşık 3 milyon lira harcanan proje için 1 milyon tona yakın taş nakledildikten sonra, 2001 yılında maliyeti yüksek bulunduğu ve ödeneğin yetersiz olduğu gerekçesiyle proje durdurulmuştur.

Ortada kalan ve üzerine hiçbir şey konmayarak atıl bırakılan projede, zamanla dolgu yapılan mendireğin de kaybolmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bu durumun en önemli nedeni olarak, yat limanı dolgusu için kullanılan taşların deniz suyuna dayanıksız yumuşak taşlar olduğu iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. Rize Yat Limanı Projesi’nin her geçen gün suya gömüldüğü görülürken neden önlem alınmamıştır?

2. Rize Yat Limanı Projesi’nin kendi haline bırakılması kamuyu ne kadar zarara uğratmıştır? Bu zararın sorumluları hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

3. Doğu Karadeniz Bölgesi ve Rize yatçılık için uygun mudur? Bu konuyla ilgili yapılmış bir araştırma var mıdır?

4. Rize’de daha önce yapımına başlanan yat limanı projesi kendi halinde bırakılırken, mevcut Hükümet tarafından balıkçı barınaklarının yat turizmine hizmet sağlayacak şekilde yenileneceği ifade edilmektedir. Bu çerçevede Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Raporu ve Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda balıkçı barınaklarının her 35 deniz milinde bir olmak üzere yat turizmine gerekli hizmeti sağlayacak şekilde yeniden düzenleneceği, mevcut balıkçı barınaklarının yatlara hizmet verebilmesi amacıyla yasal ve idari önlemlerin alınacağı belirtilmektedir. Bu büyük bir çelişki değil midir? Rize’de yatçılık yapılacaksa yat limanı inşaatı niçin durdurulup kendi haline bırakılmıştır? Balıkçı barınakları neden yatçılık gerekçesi ile balıkçıların elinden alınmaktadır?

5. Yat turizminin Doğu Karadeniz Bölgesi’ne getirisinin ne olacağı düşünülmektedir? Rize’ye yatların geleceğine ya da yılın önemli bir bölümünde yatların limanı kullanacağı yönünde bir etki değerlendirmesi analizi yapılmış mıdır?

 

 

 

 

ETİKETLER : Mehmet Bekaroğlu CHP İstanbul Rize yat limani
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Güzel
% 100
Cok Güzel
% 0
Beğenmedim
% 0
 

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2019 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
caykur
GüneysuHaber