ATATÜRK’ÜMÜZÜN RİZE’Lİ OLMASININ 99.YILI KUTLU OLSUN.

"Rizelilerin Hemşerilik teklifini memnuniyetle kabul ediyor, Rizeli hemşerilerimi en güçlü duygularımla selamlıyorum" M. K. Atatürk
Bu haber 2022-04-28 21:46:40 eklenmiş ve 74 kez görüntülenmiştir.
"Rizelilerin Hemşerilik teklifini memnuniyetle kabul ediyor, Rizeli hemşerilerimi en güçlü duygularımla selamlıyorum" M. K. Atatürk

Önce konuyu bir hatırlayalım “Ülkenin Kurtuluşu ve Bağımsızlığı için destansı mücadele veren Atatürk’e karşı, 2 Aralık 1922’de siyasi bir komplo hazırlanmıştı… Atatürk’ü, TBMM’nin ve siyasetin dışında bırakmak, yaklaşan seçimlerde milletvekili seçilmesini engellemek amacıyla TBMM’de bir kanun değişikliği öneren üç muhalif Milletvekili, gelecek seçimlerde Milletvekili olacakların doğdukları veya en az 5 yıl süreyle yaşadıkları yerlerden aday olmalarını istiyorlardı. Bu teklif açıkça Mustafa Kemal’e adaylık ve Milletvekilliği yolunu kapatıyordu. Doğduğu yer olan Selanik, yeni Cumhuriyet’in sınırları dışında kaldığı ve cepheden cepheye koşan Atatürk, hiçbir yerde beş yıldan fazla yaşamadığı için, aday bile olamayacaktı. Sonuç olarak bu öneri reddedilir ama Atatürk’ü çok yaralayan bir olay olarak tarihe geçer. İşte o günlerde, bu olayı da protesto etmek, Atatürk’ün yanında olduklarını belirtmek için Rizeliler, Atatürk’e hemşerilik teklifinde bulunurlar.”
25 Nisan 1923 Yılında Rize’nin o dönemki idarecileri Atatürk'e telgraf çekerek Rize'nin Hemşerisi olmasını talep etmişler ve Atatürk'de bunu 28 Nisan 1923 yılında göndermiş olduğu telgrafla kabul etmiştir. 
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün Rize Hemşerisi olması ile ilgili hemşerilik gününün 2021 yılına  kadar Rize de kutlanılmamış olması önemli bir eksiklikti. 
2021 yılında Rize Eğitim- İş ve ADD 'nin çağrısıyla İl Örgütümüzün de katılımıyla Rize 'de İlk kez Atatürk'ün Rize'nin Hemşerisi olduğu günün 98.yılı kutlamıştık.
Geçen yıl yapmış olduğumuz açıklamada Rize Belediyesi öncülüğünde Atatürk'ün Rize'nin Hemşerisi olmayı kabul ettiği günü en geniş kesimlerle kutlanması gerektiğini belirtmiştik fakat bu senede bu konuda bir çalışma yapılmadı.
Bir kez daha Rize Belediyesine çağrıda bulunuyoruz Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Rize’nin hemşerisi olmayı kabul ettiği gün olan 28 Nisan’ı hep birlikte kutlayalım . Bir Cumhuriyet kenti olan Rize’ye ve onun belediye başkanına da yakışacak olan budur.
28.04.2022
SALTUK DENİZ
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
RİZE İL BAŞKANI
ETİKETLER : a b c s t r o e d y z k l m
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -

Güneysu53.com - Guneysu53 - Yörenin Tek Haber Kaynağı
© Copyright 2022 Güneysu53. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Gündem
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Güneysu Kaymakamlığı
Güneysu Belediyesi
Çaykur
GüneysuHaber